urban trafficurban traffic

Yeni bir motosiklet sürücüsü iseniz; mutlaka beş parçadan oluşan kask, mont, eldiven, pantolon ve bot ile giyiminizi tamamlayın ve sonra aşağıdaki listeye dikkat edin.

 1. Motorunuz ne kadar bakımlı ise o kadar güvende olursunuz.
 2. Frenleri daima kademeli sıkma yumuşaktan serte doğru yapılmalıdır.
 3. Dönüşlerde sorun yaşıyorsanız, boş alanda pratik yapmadan trafiğe çıkmayın
 4. Şerit değiştirecekseniz omzunuz üzerinden hızlı bakış yaparak mutlaka gelen araçları kontrol edin
 5. Hızlanma ve durma arasındaki farkı anlamanız önemlidir (Hızlandığınız kadar hızlı duramazsınız.
 6. Hız arttıkça frenleme mesafesi katlanarak artar. Yeni sürücülerin bir çoğu frenleme hatası ve panik halinden dolayı kaza yapar
 7. Motorun gidiş yönü gözler ile idare edilir, baktığınız yere gidersiniz. Örneğin döneceğiniz tarafa bakmıyorsanız dönemezsiniz.
 8. Motorun kontrolü Direksiyonu (gidonu) ile olur, vücudunuz ile motoru döndürmeye çalışmayın
 9. Bakışlarınız ile önünüzdeki tüm trafiği ve 100 metre ilerideki trafiği de kontrol ederseniz kaza yapma oranını %80’e kadar engellersiniz
 10. Gazı ne zaman bırakacağını bilmemek ise büyük sorundur, gaz ayarını bilmiyorsanız, durmayı başaramazsınız. İlk önce elinizi gazdan kaldırın, freni kademeli şekilde sıkın, bunu hafızanıza kazıyın.
 11. Ani bastıran yağmurda hemen sığınacak yer bakın, sürmeye çalışmayın. Henüz amatör  bir kişi olduğunuzdan trafikte acemiliği diğer araçlar affetmeyecek, dikkatleri azaldığı için sizi daha az göreceklerdir.
 12. Yağışta arabalar kadar iyi duramayacağınızı bilin, fren, mesafe kontrolü kuru yollara göre çok daha fazla dikkat ister eğer deneyiminiz yoksa kaza sebebidir.

Son not: Güvenli sürüş eğitimle ve tekrar ile olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir