Yeni polis sisteminde, silah seslerinin kaynağına insansız hava araçları gönderecek

Yeni polis sisteminde, silah seslerinin kaynağına insansız hava araçları gönderecek

Şehir içinde silah sesleri duyarsanız, polisi mümkün olduğunca hızlı haberdar etmeniz önemlidir.

Otonom dronları mevcut bir atış bulma teknolojisiyle birleştirerek yardımcı olmak için yeni bir sistem geliştiriliyor.

ABD, Güney Afrika ve Karayipler’de 120’den fazla şehirde halihazırda kullanımda olan Amerikan ShotSpotter sistemi, “yüksek, dürtüsel sesleri” algılamak için bir mahalle içindeki bir mikrofon ağından yararlanıyor. Polisin ulaşamadığı yerlerde, yoğun trafiğin olduğu yerlerde çok yararlı olacağını düşünüyoruz. Özellikle bizim büyük şehirlerimizde olay yerine intikal etmek bazen zaman alabiliyor.

Böyle bir ses algılandığında, farklı mikrofonlar tarafından alındığı zamanlardaki milisaniye farkları analiz edilerek coğrafi çıkış noktası üçgenlenebilir – mikrofon silaha ne kadar yakınsa, sesi o kadar erken algılamış olur. Bununla birlikte, sesin gerçekten silah sesi olup olmadığını belirlemek için AI yazılımı ve insan personelinin (bir kontrol merkezinde) bir kombinasyonu kullanılır .

Sistemin mevcut versiyonunda polis olay yerine hızlı bir şekilde sevk ediliyor. Ancak kara ulaşımını kullanıyorlarsa, oraya ulaşmaları biraz zaman alabilir.

İsrailli drone üreticisi Airobotics , bu potansiyel sınırlamaları göz önünde bulundurarak, karışıma otonom insansız hava araçları eklemek için ShotSpotter ile birlikte çalıştı. Kurulumun yeni versiyonunda polis gönderilmeye devam edecek, ancak sisteme en yakın drone da gönderilecek. O uçak saniyeler içinde havada olacak ve hemen silah seslerinin kaynağına uçacak. Polis memurları, yerleşik kameradan canlı videoyu analiz ederek, içine girdikleri durum hakkında daha iyi bir fikir edinebilirler.

Her drone, uçuşta olmadığında pillerinin şarj edileceği kendi kapalı yerleştirme istasyonuna dayanacak. Robotik bir kol, uçağın mevcut pilini çıkaracak ve onu tam şarjlı bir pille değiştirecek, böylece drone bir an önce uçmaya hazır olacak.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok