Yeni Ehliyetler Bankalarda geçmiyor

1
963

2016 Ocak ayı itibariyle hayatımıza giren yeni çipli ehliyet kartları, şimdiden birçok vatandaşı mağdur etmiş durumda. Kamu ve bankacılık işlemlerinde, üzerinde kimlik bulunmadığı anda sürücü belgesini kullanabilen vatandaşlar, artık bu işlemleri sadece nüfus cüzdanı ile yapabilecek. Sebebi ise, yeni ehliyet kartlarında anne – baba adı hanesi bulunmaması ve gerekli güvenlik protokollerinin henüz bankalarla paylaşılmamış olması.

ehliyet-yasasi

Daha önce de birçok kez konuyla ilgili web sitemiz üzerinden uyarılarda bulunarak, vatandaşların sürücü belgeleriyle beraber kimlik kartlarını da üzerlerinde taşıma alışkanlığı kazanması gerektiğini vurgulamıştık. Yaklaşık 8 aydır dağıtımına başlanan yeni ehliyet belgeleriyle kamu kurumları ya da bankacılık işlemleri için sıra bekleyen birçok vatandaş, durumun vehametini ne yazık ki veznede sıra kendilerine geldiği anda görevli personellerden öğrenmekte. Konuyla ilgili kamuoyunda yeterli bilgilendirilme yapılmadığından, bu durum hem zaman kaybı olarak hem de yeni ehliyetlerde güvenlik açığı oluşturacak şekilde şu an oldukça büyük bir problem oluşturuyor.

yeni-ehliyet-bankada-gecmiyor

Yeni ehliyet belgeleri için dönüşüm sürecinin 2020 yılına dek süreceğini hatırlatarak, vatandaşların ehliyet yenileme işlemlerinde acele etmemesini öneriyoruz. Şu an elinizdeki eski sürücü belgeleriyle kamu kurum ve kuruluşları ve bankacılık gibi özel sektörlerde işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz.

kaynak: Ehliyet.com

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here