Yeni 360 Derece Tespit Teknolojisi Motosikletleri Daha Güvenli Hale Getirebilir

by motosiklet
2 sene ago
41 Views

Ride Vision’un yeni kamera tabanlı teknolojisi, yaklaşan felaketlerin binicilerini tespit edip uyarabiliyor.

Her zaman hata yapan motorcu değildir. Araç sürücülerinin çok daha fazla güvenlik ekipmanına sahip olmasına rağmen, araba sürücüleri çoğu zaman ölümcül kazalara yol açtıkları motorcuların farkına bile varamazlar. Şimdi, motosikletlere yaklaşan tehlike yaklaştığında uyaracak bir güvenlik özelliği var.

İsrail’li bir firma ‘Ride Vision’ 360 derecelik bir algılama sistemi tasarladı.

Peki nasıl çalışıyor?

Aslında oldukça basit bir konsept. Kurulum, ön ve arkada 180 derecelik görüntüleme açısına sahip iki kamera kullanıyor ve olası tehditleri algılamak için bir algoritma merkezi olan bir ECU kullanıyor. ECU daha sonra motosikletteki ışıkları yakarak sürücüyü uyarır. Bununla birlikte, sistem, sadece bazı araçlarda ileri düzeyde radar tabanlı güvenlik sistemlerinin aksine, tehditlerde sürücüyü uyarıyor, bu da kendi başına belirli önlemler alabiliyor.

Üstelik, sistemin büyüklüğü başka bir dezavantaj olabilir fakat Motosikletin kütlesi dikkate alındığında, sistemin küçük, kompakt ve hafif olduğu görülüyor. Şirket, kullanımlara sokmak için 2,5 milyon dolarlık (12 milyon TL) bir fon ayırmayı başardı.

Ducati ve KTM gibi üreticiler, kazaları ve çarpışmaları önleyebilecek fütüristik lazer ve radar tabanlı teknolojiler geliştiriyorlar.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir