Wankel 690cc motosiklet, 129,5 kg’da 220 hp üretiyor

Crighton CR700W Wankel 690cc

Crighton CR700W, Wankel 690cc çift rotorlu Wankel motorundan inanılmaz bir 220 beygir gücü çıkıyor.

MotoGP düzeyinde bir güç-ağırlık oranı için 129,5 kg (285.5 lb) ağırlığındadır.

Crighton CR700W Wankel 690ccBrian Crighton, 1980’lerin sonlarında yarış motosikletlerinde çift rotorlu Wankel motorlarının kullanımına öncülük etti. Norton’da bakım teknisyeni olarak çalışırken, kaza yapan bir Norton Commander polis bisikletinden 85 beygirlik, 588 cc’lik motoru aldı ve fabrikadan neredeyse hiç destek almadan 140 beygirlik bir canavar üretti. Bir Spondon çerçevesiyle birleştiğinde, bu çift rotorlu canavar, yarışmadan yasaklanana kadar 750cc Supercup, British F1 ve British Superbike şampiyonaları da dahil olmak üzere birçok İngiliz şampiyonasında birinciliğe koştu.

Crighton CR700W, 690cc

Sadece paletli CR700W, şimdiye kadar yaratılmış en yoğun güce sahip içten yanmalı motorlardan birine sahiptir. Sadece 690cc’lik yer değiştiren bu “Rotron” ünitesi, 10.500 rpm’de 220 hp üretir. Bu, doğal emişli, litre başına 319 bg’dir – iki büyük turbo takılıyken bile , listelerin zirvesinde yer alan Koenigsegg Jesko’nun 5 litrelik, 1.578 bg’lik V8’inden çıkardığından daha fazlasına sahiptir.

Crighton CR700W Wankel 690cc

Sadece üç hareketli parçası olan bir dökme alüminyum donktur ve tüm motor aşınma yüzeylerinde silikon nitrür seramik apeks contalar ve düşük sürtünmeli, dayanıklı molibden ve nicasil kaplama kullanır. Crighton, “sıfıra yakın aşınma özellikleri” sergilediğini ve ısmarlama Nova kasetli şanzıman ve kaydırmalı kavrama dahil olmak üzere yalnızca 43 kg (95 lb) ağırlığında olduğu söyleniyor.

wankel 699cc

Crighton, Spondon’dan türetilen alüminyum alaşımlı bir çerçeve kullanarak şasi konusunda bilgimiz sadece bundan ibaret. İlginç bir şekilde, motor yağı deposu çerçeve direklerindedir ve çift taraflı salınım kolu, motosikletin sağ tarafında tek bir şok dengelemesi kullanır, böylece kavernöz görünümlü bir egzoz, motorun hemen arkasından ve koltuğun altından çıkıyor.

Bu egzoz başlı başına ilginç; hava akışının enerjisi, motorun içine ve içinden soğuk havayı emen bir vakum geliştirmek için kullanılır, burada doğrudan rotor uçlarının kanatlı tepesine yönlendirilir ve motora motordan sıfır güç tüketen bir serbest soğutma takviyesi verir. Soğutmanın geri kalanı, kanalları ana rotor yatak muylularının çekirdeğine kadar çalıştıran yenilikçi bir sıvı soğutma sistemi tarafından gerçekleştirilir.

Tamamen seçkin palet sürücülerine odaklanan CR700W, Dymag karbon tekerlekler ve alıcının Ohlins veya Bitubo ayarlanabilir süspansiyon seçenekleriyle birlikte gelir. Direksiyon başlığı açısı ve salınım kolu pivot noktası, kullanımın ince ayarına izin vererek kolayca ayarlanabilir.

Ne yazık ki Crighton tarafından sadece 25 adet üretilip el yapımı olacak ve 85.000 £’dan (116.000 ABD Doları) başlayan bir fiyatla satışa çıkacak.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok