Uzun Bir Seyahate Çıkacaklar İçin Altın Değerinde 8 Tavsiye

0
1391

Uzun seyahatler yorucu olur, ama bir o kadar eğlencelidir. Sizinle gelecek arkadaş bulamazsanız, yanlız gitmekte sorun olmamalı. O yüzden bazı hazırlıklar yapmakta yarar var. ilk önce ev, motor, sonra yolculuk ekipmanları diye sıralarsanız durum kolaylaşacaktır.

Uzun Bir Seyahate Çıkacaklar İçin Altın Değerinde 8 Tavsiye

 

1.

hazırlanın
hazırlanın

Yanınıza neler alacağınıza son anda karar vermemek için yaklaşık bir hafta önceden bir hazırlık listesi yapın ve tamamlamayı son ana bırakmayın. Belki de son anda başka bir eksik aklınıza gelecektir. Bir kaç eksik olması planınızı bozabilir, listeyi eksiksiz tamamlamaya özen gösterin, sık yapılan hata olan evden çıkarken anahtarınızı kapının üzerinde unutmayın.

 

2.

plan-yap
plan-yap

Planınızı önceden yapın haritanızı geçeceğiniz bölgeleri, kalacağınız yerleri işaretleyin. İnternet’ten oralardaki tavsiyeleri ve bölgeleri işaretleyin. Kararınızdan her an dönebileceğiniz bir bölge var mı diye yedek bir yol planınız daha olsun. Yakın yerlere gidecekseniz tavsiyelerimize bakın.

 

3.

hafif olun
hafif olun

Yanınızda götüreceğiniz eşyalar ne kadar fazla ise o kadar ağırlığı yol boyunca sıkıntıyla taşıyacaksınız demektir. Ufak bir çanta (sırtınızda) bulunsun, devamlı çıkart sok, yerine koy derdiniz olmasın. Yapacağınız yol + ağırlık 2 kat fazla enerji harcamaktır, unutmayın.

 

4.

carsiya-gidin
carsiya-gidin

Kapalıçarşı’ya gidin, bu da nereden çıktı diyeceksiniz ama gideceğiniz yerlerde alışveriş yapacaksanız, ilk deneyim olarak burada pazarlık etmeyi öğrenin, fiyatı dibe vurun devamlı indirin neler olacağını seyredin. Bu yazı gerçekten uzak diyarlara yolculuk edecekler içindir, unutmadan söyleyelim dedik. Gideceğiniz yerlerde çarşı pazar mutlaka olacaktır ve buralarda pazarlık yapmadan alışveriş yapmayın, her fiyata kanmayın. Pazarlık gücünüzü unutmayın, siz para veren tarafsınız.

 

5.

nazarlık alın
nazarlık alın

İnanır mısınız bilemem ama kem gözlere ben inandığım için bir nazarlık mutlaka bulundururum. Sizde cebinizde, motorunuzda, bagajınızda bir yerde bulundurun. İşe yarayıp yaramadığını yolculuk sonrasında bize yazın.

 

6.

işaretleyin
işaretleyin

Aklınızda kalacağına veya telefonunuzda o daha önceden işaretlediğiniz yerleri ve haritayı dijital olarak 3 adet bastırın. Üzerinde yerler işaretli ve kalacak yerler adları ile yazılmış olsun.

 

7.

açıkta kalmak
açıkta kalmak

Her an herşeye hazırlıklı olun, motorunuz çalındı, paranız çalındı veya sadece bagajlarınız, belkide uyku tulumunuz. Farklı bir kaç yere para saklayın, sakladığınız yerleri unutmayın. Gideceğiniz yerlerde konsolosluklar veya information center’lar sizin en büyük yardımcınızdır.

 

8.

sosyal-medya
sosyal-medya

En önemlisi gideceğiniz yeri veya yerleri anında paylaşın, sosyal medyadan sizi bir çok kişi takip edecektir. Özellikle arkadaşlarınız veya yakınlarınız sizden haberdar olduklarında hem onların içi rahat hem sizin içiniz ferah olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here