Uyuşturucudan Dolayı Ehliyete El Konulması | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
1 sene ago
732 Views

Uyuşturucudan Dolayı Ehliyete El Konulması

Bağımlılık yapan uyarıcı madde ( esrar, bonzai, hap vb.) ya da uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücülerin ehliyetine 5 yıl süreyle el konulur ve 4660 ₺ para cezası verilir.

Trafikte denetim amaçlı çevrilen araç sahipleri polislerin denetimine engel olarak madde aldığının anlaşılması durumunda ise 2000 ₺ para cezası kesilecektir ve ehliyetlerine 2 yıl el konulacaktır. Sürücünün durumunu kabul etmemesi üzerine hastaneye gönderilerek testleri yapılarak kullanıp kullanmadığı ortaya çıkarılabilir.

Ehliyet nasıl geri alınır?

Sürücü belgenize neden el konulduğuna göre farklı uygulamalar vardır. Örneğin kırmızı ışıkta geçme nedeniyle aynı yıl içinde iki veya daha fazla kez ehliyetine el konanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanı denetiminden geçirilir. Sürücü belgesini geri almasında mani olmadığı anlaşılan sürücü idari para cezasını da ödediyse belgeleri geri verilir. Bu durum alıkonulma cezası süresi sonunda geçerlidir.

Yukarıda ehliyete el konulma nedenleri ve cezaları belirtilmiştir. Burada belirtilen cezaların yaptırımları her neyse onlar uygulanacaktır.

– Ehliyetinize konulan alıkonma süresi mutlaka dolmak zorundadır.

– Süre sonunda sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair belge isteniyorsa resmi sağlık kurumlarından alınmalıdır. (uyuşturucu kullanımı sebebiyle ehliyete el konulmasında olduğu gibi)

– Psiko-teknik değerlendirme gerekiyorsa yapılacaktır.

– Karayolları Trafik Kanununa istinaden idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması gerekmektedir. Trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir.

– sürücü belgenizi sizin dışınızda birisi alacaksa o kişiye mutlaka noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” yazan vekalet verilmesi gerekmektedir.

– Sürücü belgenizi alırken beklemeniz gerekmez. Tutanak karşılığında ehliyetinizi hemen alabiliyorsunuz.

Sürücü belgesi nereden geri alınır?

Sürücü belgesine herhangi bir sebepten el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bittiğinde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Gerekli cezayı ödediğinize dair belgeyi göstermeniz yeterlidir.

Sürücü belgesi geri alma tutanağında belirtilen “sürücü belgesini teslim almak istediği kuruluş” kısmında belgenizi nereden geri alabileceğiniz belirtilir.

Yorum Ekle

2 yorum

  • Berk dedi ki:

    Üstümde uyuşturucu madde bulundu ama kullanmadım ehliyetim 5 yıl el konuldu ehliyetimi nasıl geri alırım napmam gerekiyor

    • motosiklet dedi ki:

      Zaman geçtikten sonra, ehliyeti alan kuruma başvuruyorsunuz. EK-1 belgesi dolduruyorsunuz, psikoterapi olayı olabilir sonra cezalar ödeniyor ve geri alıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları