Türkiye vergi cehennemi mi? Neden durmadan artıyor?

0
303
benzin fiyatı
benzin fiyatı

Son 8 yıldır vergilerin iyice artması motosiklet sektörünüde çok etkiledi. Her vergi döneminin diğerinden daha zamlı olduğunu zaten görüyorsunuz. Bizde birkaç kaynaktan toplayıp derlediğimiz yazıyı sizlere sunuyoruz.

Verginin vergisini ödüyoruz.

Diyelim ki kısa motosikletli bir tatile çıkacaksınız. Geceden hazırlandığınız, giysileri, yazlık kıyafetleri ve yolda sizi rahat ettirecek tüm eşyalarınızı çantalara doldurdunuz. Sabah o enerji ile kalktınız elinizi yüzünüzü yıkadınız ve ilk vergi ile karşılaştınız. Akan o suyun türlü türlü vergisi var. İletim, kaynak, okuma gibi 3 tip vergi ile gözünüzü açmış oldunuz. Kahvaltınızı yaparken yediğiniz ekmek, zeytin, peynir için markete gelene kadar olan vergileri ve ayrıca kdv’sini de yemiş oldunuz. Bitti mi, bitmedi.

Topladınız eşyaları motora yüklediniz ve harekete hazırlandınız, anahtarı çevirdiğinizde ise 3 türlü vergi daha ödemiş oldunuz. Benzinin %65’i vergiden oluşuyor. Neler neler var içinde inanamazsınız. Yolda bir dinlenelim, mola verelim dediniz, yine yemek, çay, kahve içtiniz ve yine 3 tip vergi ile karşılaşıyorsunuz.

En sonunda o güzel tatil beldesine vardınız ve kiraladığınız otel odasındaki en az 3 adet vergiyi daha cebinizden ödediniz.

Daha gezecek görecek şeyler var dediğiniz hergün yüzlerce vergi ile karşılaşıyoruz.

Neden durmadan artıyor konusu ise belli, gelir azlığı hükümeti vergi artışına zorluyor. Yeni yeni vergiler üst üste ekleniyor, diyebiliriz.

Siz güzelce tatil yapmaya bakın, bunları düşündükçe tatiliniz zehir olmasın. Yazıyı sadece bilgilendirmek için yazdık.

Yurtdışında durum ne derseniz bizden daha iyi değil, ben yurtdışına giderim orada daha az öderim diyorsanız bunu unutun.

İyi sürüşler

Yararlanılan kaynaklar: 140 journos kanalı, pwc.com.tr, sbb.gov.tr, haberturk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here