Trafikteki riskleri anlama rehberi

by motosiklet
2 ay ago
111 Views

Trafikte içinde olduğunuz riskleri anlama rehberi. Aslında gerçek riskler 4 bölüme ayrılıyor.

  1. Karşı tarafta gelenler – diğer araçlar
  2. Senin aldığın riskler – kişisel sürüş, eğitim eksikliği
  3. Yol riskleri – yol sorunları, ıslaklık, hava şartları
  4. İnsani riskler – yaya

Karşı karşıya kaldığın riskleri iyice anladığınızda riskleri almamanın sürüş deneyimi ile olduğunu ve bu sürüş deneyimini kazanana kadar bir çok hata yaptığımızı anlamamız, bunları en aza indirmemiz gerekiyor. Yani eksik olduğumuz motosiklet sürüş becerilerini geliştirdiğimizde daha az hata yapabilecek durumdayız.

Şimdi bunun detaylarına geçelim. 🙂

Çoğunlukla karşı taraftan gelen trafik riskleri gurubuna giren bazı sorunlarda hızlı düşünmek için 1 veya 2 saniye kadar zamanımız oluyor. Ya da bu kadar saniye bile düşünme zamanı olmayan kazalarda dikkatsiz sürücüler tarafından kazanın içine çekiliyoruz. Yani diğer araçların dikkatsizliği kazaların büyük bir kısmına sahip. Bunun oranı yaklaşık %23 kadar bir risk faktörü taşıyor.

Trafikte aldığınız riskler ise kişisel sürüş yeteneğinizle orantılı çünkü riskler yukarıda yazdığımız gibi eğitim eksikliği yüzünden gerçekleşiyor. Her yerde bağıran motosiklet sürüş eğitmenleri, öğretmenleri eğitim, eğitim, eğitim diye boşuna bir yerlerini yırtmıyorlar. Yani kavşakta geçerken yavaşlamayan, dörtyolda basıp geçmeye çalışan, araçların arasından geçerken yayaları hiçe sayan, yolun solundan değil onunda solundan giden bizleriz. Sadece bunlar değil bir çok sorun var. Bu risk gurubunda oran yaklaşık %57 kadar ve bu şekilde olan kazaların çoğu ölümlü oluyor.

Sonraki risk faktörü ise yol riskleri yani çukur, belirsiz tümsek, yanlış hesaplanmış yol eğimi, kanalizasyon kapaklarının yanlış konulandırılması, yerine oturmamış kanalizasyon kapakları, trafik çizgisi olmayan yollar, karşıdan gelenin yol kurallarına uymaması gibi riskler kazaya neden olanlar arasında %7’lik bir bölüm oluşturuyor.

İnsani riskler ise oran olarak %13’luk bir bölüme sahip. Trafik kurallarını unutan yayalar, ışıkları kural olarak görmeyenler, trafikte güvenliğin sadece araçların frenlerine bağlı olduğunu düşünenler, telefonunla oynarken karşıya geçmeye çalışanlar gibi bir çok yaya sorunuda trafiğe çıkarken almanız gereken risklerden biridir.

Trafikte daha dikkatli sürüşler

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir