Trafikte Öldüren Sadece Kazalar Değil Azot Oksit

0
70
park problem
park problem

Trafik kazaları gün geçtikçe artıyor. Yoğun trafik, sıkışıklık, dikkatsizlik, cep telefonu kullanımı gibi bir çok kusur ortaya ççıkıyor. Ama öldürenler sadece bunlarla sınırlı değil?

Gizli düşman Azot Oksit…

Azot oksit gerçekten de tehlikeli mi? Nasıl öldürüyor?

Almanya’da kent merkezlerindeki bir araştırma göz önüne çıkıyor. Yasal sınırları özellikle kent merkezlerinde aşan azot oksit partiküler maddeler akciğer, kalp, organ sistemi, beyin ile bebekler üstünde çok önemli etkilere sahip.

Uzmanlar kirliliğe yol açan maddelerden kaçınma kültürü oluşturulması çağrısında bulunmuş.

Uzmanlar yani raporun yazarları, “Genellikle karayolu trafiğinde kirliliğe yol açan madde karışımları meydana geldiğinden, tek tek bileşenlerin etkilerinin tek tek anlaşılmasının güç olacağını belirtmişler.

Trafikte Öldüren Sadece Kazalar Değil Azot Oksit

Erken ölümlerin, sigara, alkol, fiziksel aktivite eksikliği, tıbbi bakım eksikliği, düzensiz ilaç kullanımı gibi faktörlere de bağlı olabileceğini belirten Köhler ve diğer uzmanlar, “Tüm bu faktörler genellikle, hava kirliliğine yol açan maddelerin artan riskinden yüz kat daha güçlü bir etkiye sahip” diyor.

Sigara içmiyor olsanız bile

Pnömolog ve yoğun bakım doktoru Dieter Köhler, Almanya Federal Çevre Dairesi (UBA) tarafından yaptırılan bir epidemiyolojik çalışmayı örnek olarak veriyor. Bu çalışma, azot oksit nedeniyle yıllık 6 bin ile 13 bin ve partiküler madde nedeniyle yıllık 60 bin – 80 bin arası ölümler olduğunu hesaplıyor. Köhler, böyle bir durumun sigara içmenin bir sonucu olarak ölenlerin sayısı ile aynı olacağını belirtiyor.

Köhler ve meslektaşları raporlarını sürüş yasakları, sınır değerler ve dizel egzoz gazları hakkındaki duygusal tartışmaya daha fazla tarafsızlık getirmeye yardımcı bir araç olarak görüyor. En azından bu konuda, akciğer uzmanı hekimler görüş birliği sağlayabiliyor.

Yani trafikte sadece kazalar değil azot oksit’te belirlenmemiş şekilde sigara kadar öldürücü olabiliyor.

Azot Oksit nedir?

Yanmadan oluşan, havaya bırakılınca zehirli hale gelen kirletici madde…

kaynak: bbc, haberler, facebook

Facebook Yorumları

Paylaş
Önceki İçerik2019 Hero Hunk
Sonraki İçerikÖTV neden tamamen kaldırılmıyor
30 yıllık motosiklet sürüş bilgisi, tasarımcı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here