Trafikte çevresel görüşünüz aslında çok kötüdür

by motosiklet
9 ay ago
66 Views

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları

Trafikte çevresel görüşünüz aslında tahmininizden çok daha kötüdür diyebiliriz ama geliştirilebilir veya tahmin gücü ile doğruya kısmen yaklaşılabilir. Bunu neden söylüyoruz, çünkü akan trafikte yandan gelen tehlikelere çok daha fazla açık oluruz. Hatta görüş alanımıza bile girmeyen bir çok kaza yaşarız.

Beyniniz göz kaslarınıza yüksek çözünürlüklü merkezi görüşünüzü doğrudan ilgilendiğiniz nesnelere yöneltmenizi sağlayacak komutları vermektedir. Gözünüzü çevirdiğinizi her yere keskin biçimde odaklanmış gibisinizdir ve görme alanınızın tamamına odaklandığınızı sanırsınız. Bazen gözler beyninizin farkına varamayacağı hızda hareket ettiği için nesneleri tanıyamaz ve onlara karşı vücudunuzu uyaran bir konuma geçemez.

Beyin bazen anlayamayacağı nesneleri farklı bir biçimde size yansıtabilir. Buna beynin tamamlama yetisi diyoruz. Yani beyin size ne derse siz onu algılarsınız. Az miktarda bilgi ulaşırsa, tahmin yeteneğini size iletir. Bu yüzden hataları farketmeniz saniyeler alabilir ve tepki vermenizi geciktirebilir.

Görme alanımızın sınırlarını bilmiyorsanız trafiktede sıkıntı çekmeniz muhtemeldir. Yani belirli algıların dışına çıkamıyor ve görme sınırları dışındaki nesnelerin kendisi ile hareketini tam algılayamıyoruz.

Gözünüz 0.50 saniyelik değişen görüntüleri tam olarak algılayamaz, nesne olarak tanımlar fakat rengi ile detaylarını değişim körlüğü yüzünden tam olarak farkına varamayız. Ama endişelenmeyin bu algı ve görme yetileri geliştirilebilir. Sihirbazlarda tam bu görünüm değiştirme, dikkat değiştirme özelliğinden yararlanırlar.

Trafikte dikkat için görme sınırlarımızıda bilmemiz kazalardan kurtulmamızı sağlayacaktır.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments