Trafikte Akışa Uymayan, Yolu Bloke Eden Sürücüler

by motosiklet
1 sene ago
41 Views

Aramıza hergün yeni sürücüler katılıyor. Bu arkadaşlar hem motosiklet hem diğer araç sürücüleri. Sadece sizin acemi olduğunuzu düşünmenizi gerektirecek bir durum yok ortada. Eğitim aldıysanız, yolda amaçsızca ve nerey süreceği belli olmayan bir çok araç göreceksiniz. Ehliyetli veya ehliyetsiz de olabildikleri gibi, bazıları çarpıp kaçarak olay yerinden uzaklaşabilme potansiyelini sahiptir.

  • En önemli tecrübem şu’dur: iyi bir motosiklet şöförü iseniz her zaman avantajlı durumdasınız. Trafikte uyuz uyuz seyreden, akışa uymayan, yolu bloke eden sürücüleri bilirsiniz. Etrafımda sıkıştırılmaktan dert yanan arkadaşlarımın çoğu motoru aynen böyle kullanıyor. Trafiğe uyarsanız kimse size sorun çıkarmaz. Akışa bırakın, sürüye uyun. Özellikle cadde ve otoyollarda. Bu dediklerime uymayan o kadar çok kişi var ki trafikte, uyumlu olursanız kazaya karışma ihtimalinizi %27 oranında düşürebilirsiniz gibi bir istatistik çıkmış, araştırmalarda. Türkiye için mi çıkmış bu sonuç emin değilim o yüzden net bir bilgi yazamıyorum.
  • Gözünüz hep diğer sürücülerin gözünde olsun ve hareketlerinde olsun. Dikiz aynalarından göz göze gelin. Karşınızdayken gözünün içine bakın. Bu cümleyi dikkatli okuyun: Araç sürücülerinin gözleri yolda genellikle otomobil, kamyon gibi araçları tarar. Motosikleti ve bisikleti “GÖRMEZ”. Kendinizi gösterin. Göründüğünüzü sandıktan sonra sakın rahatlamayın. Bazen gözgöze bakıştığınız şöförün bile üstünüze doğru geldiğinizi görebilirsiniz. Fark ettiğinde mahçup olur, özür diler. Bakar ama görmez. Buna hazırlıklı olun.

Not: Özür dilemeyebilir, buna hazırlıklı olun. İyi sürüşler

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir