Trafik sigortası farkını almak isteyen yazılı başvuru yapacak

freeway-traffic

Trafik sigortası farkını almak isteyen yazılı başvuru yapacak…

urban traffic
urban traffic

Trafik sigortasında fahiş ücretlerin önünü alan düzenlemenin nasıl işleyeceğinin detayları belli oldu. Buna göre farkını almak isteyen vatandaşlar mahkeme yoluna gitmeden yazılı başvuruda bulunacak. Şirketler başvurulara 15 gün içinde cevap verecek. Uyuşmazlık durumunda arabulucuya gidilecek.

Zorunlu trafik sigortasında zarar gören dava yoluna gitmeden önce sigortacıya yazılı olarak başvuruda bulunacak.
Sigortacının başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması hâlinde, hak sahibi dava açılabileceği gibi uyuşmazlığın çözümü için Sigorta Tahkim Komisyonuna da başvurabilecek.

Karayolu motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası şartlarında değişiklik yapan Hazine Müşteşarlığı tebliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Değişiklikle genel şartlarında hak sahibi ve sigorta şirketi arasında meydana gelebilecek uyuşmazlıkların çözümünde görev yapacak arabulucu tanımı da eklendi.

Sigortacı başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde tazminat tutarında anlaşma sağlayamadığı durumda, anlaşma sağlayamadığı tutar için arabulucuya başvurabilecek. Anlaşma sağladığı tutarı hak sahibine ödeyecek.
Hak sahibi de arabulucuya başvurabilecek. Sigortacıya karşı dava açılmış olması arabulucuya başvuru yapılmasına engel teşkil etmeyecek.

REUTERS

Subscribe
Bildir
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Konu hakkında daha fazla yazı bekliyorum

Teşekkürler elinize sağlık

Başka Yazı Yok

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap