Trafiğe Çıkacakların Dikkate Alması Gereken 22 Tavsiye

Trafiğe Çıkacakların Dikkate Alması Gereken 22 Tavsiye
facebook motosiklet grubu

Motosiklet şakaya gelmez sözünü her seferinde bir çok ağızdan duymuşsunuzdur.

Trafiğe Çıkacakların Dikkate Alması Gereken 22 Tavsiye yazısı yeni kullanıcılara özel yazılmıştır. Motosiklet sürücüleri çoğunlukla sürüş sırasında oluşan tehlikelerden kaçmak için yavaşlama, frenleme ile beraber aralara girerek kendini kurtarma yoluna giderler. Aşağıdaki yazılarda başka nelere dikkat etmeliyiz, ne yaparsak kazadan kaçınırız, konusunda detayları yazdık.

  1. Bakışlarınızı eğiterek, 100 metre veya 200 metre ilerde neler oluyor, “ben bu hızla gidersem kaza yapar mıyım” konusunda çalışmalısınız. Bakış sizin her şeyinizdir.
  2. Trafikte hangi aracın ne yapacağını ilk başlarda tahmin etmek zordur ama neler yapabileceğinizi diğer motosiklet sürücülerinden öğrenebilirsiniz. Youtube gibi video kanallarında sürüşün temel koşulları hakkında bir çok bilgi bulunmaktadır. Zafer Akçay’ın youtube kanalını izlerseniz ne demek istediğimizi daha kolay anlayabilirsiniz.
  3. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde kaza oranı yükselmektedir, bu saatlerde hızınızı normale göre %50 azaltmanız sizin kaza yapma olasılığınızı %50 kadar azaltacaktır.
  4. Kazadaki denklem çoğunlukla hız, yanlış odaklanma ve ileriyi görememe gibi nedenlerden oluşmaktadır. Daha bir çok denklem kaza nedenlerine eklensede, oluşan kazaların %80’i bu şekilde hatalar yüzünden gerçekleşmektedir.
  5. Türkiye’de her sürücünün izlemesi gereken video adı ile yayınlanan video size trafikte araçların neler yapabileceğini gösteren en önemli videolardan biridir. Mutlaka izleyin.
  6. Yazın kask takmak genellikle bir çok sürücüyü sıkar fakat hayatınızın daha önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.
  7. Tüm korumalarınızın sizi tam olarak hiçbir zaman korumadığını mutlaka bilmelisiniz, yani ölümsüzlük sağlayan kıyafetlere sahip değiliz. Hata yaparsanız ölme ihtimaliniz, sakat kalma ihtimaliniz hala vardır.
  8. Acemi sürücülerin yaptığı yanlışlardan en önemlileri “gaz kolunu bırakamamak” veya “frenlemeyi bilmemek” sonucu yapılan kazalardır. Trafiğe kapalı boş alanlarda yapacağınız alıştırmalar size trafikte ani oluşabilecek kaza ihtimallerinde deneyim kazandıracaktır.
  9. Görmediğiniz araya girmemek, ilerisini görmediğiniz kavşaklarda hızınızı azaltmak kaza yapmanızı engelleyecektir.
  10. Tünel içinde hızınızı araçlara göre azaltmak, tünellerin sonundaki ışığın sonunda yavaşlamış araçların olabileceğini bilmekte sizin hata yapıp kaza yapmanızı engelleyecektir.
Yorum Ekle

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol