satılık motosikletler

Tırlar’da kör nokta, mutlaka izleyin

Tırlarda kör nokta, lütfen dikkat

Tırlar’da kör nokta, mutlaka izleyin

Motorcu bir arkadaş üşenmemiş video çekmiş, tır gibi uzun araçlarda kör noktaları bizim için paylaşmış. Tır gibi büyük araçları oluşturduğu rüzgar ise ayrı bir konu. Bu tip araçlar arkasından gitmek, yanından birden geçmek savrulmalara neden olduğu gibi deneyimsiz sürücülerin dikkat temesi gerekenler arasındadır. Diğer köşe yazılarını takip edin.

Büyük ve Uzun araçların yanından geçerken nelere dikkat edilir?

– Asla bir kamyonun, tır’ın önüne hattını kesercesine dalmayın. Yüklü bir kamyonun, tır’ın durması arabalara göre çok uzun mesafelerde olur.
– Büyük araçları yanında gezinir gibi sürüş yapmayın. Ağır ve uzun vasıtaların şoförlerinin aynalardan göremediği kör alanları çok fazladır.
– Büyük araçları çabuk sollayın. Bu süreçte sallanmayın ve eğer geçme durumunuz yoksa yavaşlayıp geride kalarak ağır vasıtanın kör noktalarından kurtulun.
– Hat değiştirirken dikiz aynanızdan arkanızdaki büyük aracın her iki farını da görün. Bu sollama sonrası içinde geçerlidir.
– Ağır vasıtaları soldan geçiniz sağ tarafını otoyollarda bile kullanmamaya özen gösteriniz. Büyük kör alanlarının içinden geçmemeye özen gösteriniz.
– Büyük araçlarla aranızda bir emniyet kuşağı bırakınız. Önünüzdeki ağır vasıtadan 20-25 araç mesafesi boşluk bırakınız. Arkanızda ki ağır vasıtayla aranızda 10 araçlık bir mesafe bırakınız. Büyük bir araca çok yakın olmak sizin görüş alanınızı da kısıtlar.
– Büyük araçların dikiz aynasına dikkat ediniz. Siz orada büyük araç, ağır vasıta şoförünün yüzünü görmüyorsanız o da sizi görmüyor demektir. Kör alandasınız.
– Ağır vasıtalara manevra yapabilmeleri için geniş alan bırakınız. Ağır vasıtalar kavşaklarda dönerken kendi hatları yetmez diğer hattıda kullanırlar. Bunu bilerek ağır vasıtalara geniş alan bırakarak onların işlerini sıkıntısız yapabilmelerini sağlayınız.

Kamyonlarda kör noktayı öğrenmek için ise aşağıdaki video izlenebilir.

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir