Twitch üzerinden kara para aklama iddiaları

Soru – Cevap BölümüCategory: Konu DışıTwitch üzerinden kara para aklama iddiaları
motosiklet Staff asked 4 hafta ago

Twitch üzerinden kara para aklama iddialarını jahreih, ahmet sonuç anlattı

Olay nasıl gelişti.

Twitch, İngiltere merkezli oyun haber sitesi Dexerto’ya Türkiye’deki kullanıcıların kara para akladığı iddialarına ilişkin olarak 150 kişiye karşı Eylül ayında harekete geçildiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük espor ve oyun haber sitelerinden biri olan Dexerto’ya bir açıklama yapan Twitch, eylül ayında 150 kullancının para kazanma araçlarını suistimal etmesi nedeniyle harekete geçtiklerini belirtti.

Şirket sözcüsü, son zamanlarda Twitch topluluğunda Türkiye’deki kullanıcıların nasıl para kazandığına dair kaygıların ortaya çıktığını, ancak yasak aktivitelerde bulunan kişilere karşı gerekli önlemlerin alındığını aktardı.

Sözcü, “Twitch’te mali dolandırıcılığı engellemek ve dolandırıcılıkla mücadele etmek için düzenli olarak faaliyette bulunuyoruz, sadece Eylül ayında Türkiye’deki 150 kullanıcıya yönelik olarak para kazanma araçlarını istismar ettikleri için harekete geçtik” dedi.

Açıklamada aynı zamanda dolandırıcılık mağduru olan herkesin şirkete ulaşması gerektiği kaydedilirken yerel kanunları ya da Twitch kurallarını ihlal eden bütün kullanıcıların tespit edilmesi ve platformdan kaldırılması için sürekli çalışıldığı vurgulandı.

Türkiye’de son günlerde canlı yayın ve oyun platformu olan Twitch’te kara para aklama ve dolandırıcılık ağının kurulduğu konuşuluyordu.

Bu ağın ortaya çıkarılması ve bu kullanıcıların platformdan temizlenmesi amacıyla Temiz Twitch etiketiyle sosyal medyada kampanya düzenleniyor.

Çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere Twitch üzerinden 9,8 milyar dolar gibi bir miktarın aklandığı öne sürülüyor.

İddialar Twitch’in hacklenmesiyle ortaya çıktı
Türkiye’de kimi Twitch yayıncılarının kara para akladığı iddiaları Amazon’un sahip olduğu Twitch platformunun hacklenmesi sonucu ortaya çıktı.

Bir ay önce hackerlar, platforma ait büyük bir veri setini internet ile paylaştı.

Bunun sonucunda Twitch’teki yayıncıların ne kadar para kazandığı meydana çıktı.

Bu veri setinin paylaşılması sonucu Türkiye’de az takipçisi olan çok sayıda kullanıcının büyük miktarlarda para kazandığı görülmüş, bu da kara para aklama ve dolandırıcılık iddialarının ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Hack sonucu paylaşılan verilere göre sadece 50 takipçisi olan hesaplara, kimi kullanıcılar tarafından yüksek miktarlarda bağış yapıldı.

Twitch’te Bit adı verilen sanal emtialar ile takip ettiğiniz kullanıcıya farklı para miktarlarını temsil eden emojileri göndererek bağışta bulunabiliyorsunuz.

Çalıntı kredi kartları üzerinden yayıncılarla anlaşma yapılıyor
İddialara göre hackerlar, anlaştıkları yayıncılara çalıntı kredi kartları üzerinden Bit’leri kullanarak bağışta bulunuyor.

Daha sonra da yayıncılar bu bağışların yüzde 20 ya da 30’unu kendilerinde tutuyor, geri kalanını hackerlara gönderiyor.

Bu iddiaların ortaya çıkmasının ardından Türkiye’den bazı Twitch kullanıcıları, sosyal medya üzerinden kendileriyle bağlantıya geçerek anlaşma yapmayı teklif eden kişilerin mesajlarını paylaştı.

Ekim ayının sonunda Dexerto haber sitesi, oyun şirketi Riot Games’ın geliştirdiği Valorant’ın Türk oyuncularının da bu dolandırıcılık ağına dahil olduğunu aktarmıştı.

Söz konusu bazı oyuncular da sosyal medya hesapları üzerinden bu bağışları aldıklarını kabul etti.

Oyun sitelerinde çıkan haberlere göre Riot Games’in bu oyuncularla bağını kesmesi bekleniyor.

twitch yayıncı gelirlerinin sızması ile ortaya çıkan belgelerin daha ince araştırmasıyla görülen olaydır.

– özet geçecek olursak işin aslı twitch yayıncılarının çalıntı kredi kartlarıyla kara para aklamasına dayanıyor.
– çalıntı kredi kartı bilgilerinin sahipleri twitch yayıncılarına ulaşıyor ve tekliflerini yapıyorlar. genelde %50-%50 teklif ediyorlar.
– bu kişilerin yayınları kapalıyken onlara twitch üzerinden, twitch’in anonim bit gönderme hizmetiyle para gönderiliyor
– twitch parayı gönderdikten sonra yarı yarıya kırışılıyor.
– maksimum 40-50 izlenen insanlar bu olay sayesinde günlük 1800~dolar kazanıyor ve bu parayı yarı yarıya kırışıyorlar.
– bu olaya ne twitch ne de devlet el atıyor.

1 Answers
motosiklet Staff answered 4 hafta ago

O ilk linkteki ortaya çıkan durumda “Az önce elime bir derleme belge dizisi ulaştı. Twitch’in sızdırılan datasında Knight Online’cılar 40-50 izlenen KO yayıncılarını bulmuşlar. Çalıntı kartla anonim bit cheer atarak resmen para aklanmış. Günde 2500$’a kadar abartı işlemler yapmışlar”

herşey günyüzüne çıktı deniyor

motosiklet Staff replied 4 hafta ago

– bu olay sadece knight online yayıncılarıyla sınırlı değil. twitch’te sadece sohbet eden yayıncılar ve hatta bazı e-spor takımları bile karışmış.
– aynı zamanda sadece twitch’le de sınırlı değil. bu adamlar tiktok’a kadar falan da yürümüş.
– insanlar toplu halde cimer’e şikayet etmeye çalışıyordu, sonucu ne oldu bilmiyorum ama resmi bir şey yok şimdilik sanırım.
– bunun diğer bir yöntemi de reklam basma eklentisiyle gelir yükseltme. reklam gelirleri bir ayda 60’dan 1800 dolara fırlayan insanlar var.
– eğer twitch’te sık sık takılıyorsanız günlük gördüğünüz insanların çoğu muhtemelen bu işin içinde. büyük yayıncıları hariç tutuyorum çünkü sanırım onlara yürümeye korkmuşlar.
– en vahim durum ise ortalama izlenip bu işin içinde olmayan yayıncı sayısı yok denecek kadar az.
– bu kişilerin çok büyük çoğunluğu hala günlük yayınlarını açmaya devam ediyorlar. birçoğu da “kandırıldık” havasına girmişler. resmi bir şey olana kadar böyle uyutmaya devam edecekler diye düşünüyorum.

Your Answer

3 + 1 =