Trafik sigortası 400 tl çıktı, normal midir?

by MulganM
3 ay ago
0 Views
Soru – Cevap BölümüCategory: HondaTrafik sigortası 400 tl çıktı, normal midir?
MulganM asked 3 ay ago

İlk motorumu aldı, Honda CBR125 2013 model, Ankara Sompo 400 tl veya üstü fiyatlar çıkıyor bu normal midir?

7 Answers
motosiklet Staff answered 3 ay ago

Sompo olsa ucuz çıkartır ama yaşa göre değişiyor trafik sigortası fiyatları. 
Trafik Sigortası Neden Yüksek Çıkar?
Plakanın Ait Olduğu İl Etkiliyor
Zorunlu trafik sigortası hazine müsteşarlığı tarafından her yıl belirlense de trafik sigortasına etki eden birçok faktör bulunur. Bu faktörlerden biri plakanın ait olduğu il. Örneğin plakanız 34 yani İstanbul üzerinden araç aldınız. Bu sizin trafik sigortanızı etkileyen faktörlerden biridir. Büyük ilin trafik sigortası daha fazla oluyor. Aynı zamanda trafikte yaşanan yoğunluk da sigorta ücretini etkiliyor. Aynı aracı Ankara’da yaptırmak, İzmir’de, Antalya’da yaptırmak yaklaşık aynı fiyatlara mal oluyor fakat nüfus ve araç kullanımı az olan şehirlerde Aksaray, Kütahya veya Eskişehir gibi illerde yaklaşık 100 tl kadar fiyatlar oynuyor.
Araç Sahibinin Yaşı Etkiliyor
Primi etkileyen diğer faktörlerden biri de araç sahibinin yaşı. Araç sahibinin yaşı ne kadar büyük olursa sigorta primleri o kadar düşük oluyor. 32 yaşındaysınız araç almaya karar verdiğinizde sigorta şirketleri benzer prim ücretleri çıkarıyor. Fakat eğer araç annenizin üzerineyse, annenizin yaşı sizden daha büyük olduğu için prim sigorta ücreti daha düşük olacak.
Aracın Hasar Kaydına Dikkat!
Prim sigortasına etki eden faktörlerden biri de aracın hasar kaydı. Aldığınız aracın kazaya karışıp karışmadığı, ne kadar hasar aldığı trafik sigorta primi için önemli. Kaza geçirmiş araçların trafik sigortası primi kaza yapmayan araçlara göre daha yüksek oluyor. Eğer aldığınız araç hiç kaza yapmamışsa hasarsızlık indirimi alabiliyorsunuz.
Aracın Markası Etkiliyor
Aldığınız aracın markası prim sigortanızı da etkiler. Yeni model bir aracınız varsa eskilere göre primi de yüksek oluyor. Trafik sigortası primi aracınızı markasına göre değişiklik gösteriyor. Bunların dışında en önemli konulardan biri de prim yaptırmadan önce birçok sigorta şirketiyle görüşmeniz. Sigorta şirketleriyle yaptığınız görüşme size ortalama bir fiyat çıkaracak. Bazı sitelerden online hemen fyat alabiliyorsunuz.

Demisyim answered 3 ay ago

bence sigorta fiyatı çok iyi çıkmış eğer hani yaşın küçük  o sigorta en az 1000 lira 1300 lira 800 lira civarında çıkabilirdi bence hemen yaptır çok uygun fiyat 125cc 2013 model motosiklet için, bazı firmalarada bak yani, hani trafik sigortası 400 lira iyi ama 325 lira 380 lira 360 lira olan da olabilir

Kaan Guralp answered 3 ay ago

2009 Honda cbf 150 aldım geçen sene sigortası 1350 tl çıktı, yaşa göre ve marakaya göre değişiyor. Yaş küçük olunca sanıyorum riskler fazla oluyor diye sigorta şirketleri üst fiyattan veriyor. Diğer arkadaşa 1850 tl çıkmıştı.

motosiklet Staff answered 3 ay ago

Geçene seneden sonra %23 kadar zam geldi sanıyorum bu konularda çok tartışma olmuştu. SOnra sigorta fiyatları ayarlanmış, fiyatlar biraz daha normalleşmişti ama gelecek sene çok fazla artacak o yüzden bu sene alın ve gelecek seneye daha az ödeyin. Çünkü kazasızlık fiyatın inmesini sağlıyor.

Elçin answered 3 ay ago

benim sigorta fiyatı 1850 lira çıktı seninki 400 lira çok normalmiş bana 850 lira neden çıkmıştır arkadaşlar, yardımcı olabilir misiniz ucuz bir sigorta imkanı var mı yoksa yaşa göre fark ediyor mu bu kadar fazla?

Yunusb answered 3 ay ago

bence 1850 lira çok fazlaymış. bence sigorta konusunda daha önceki aldığın araçta alakalı bir sorun olmuştur. belki bir eksik yatma durumu vardır. veya işte adın Elçin olarak görünüyor kadın olduğun için ve sürüş deneyimin olmadığı için ya da ilk aracın olduğu için bu kadar çıkmış olabilir, sigortalar bu konuda fark eden seçenekler sunuyor. tüm sigortalara bakmadan karar verme farklı sigorta şirketleri için biraz araştır ondan sonra bu parayı yatır. bence en fazla 600 liraya kadar bir şey çıkması lazım bu kadar çok hangi sigorta firması onda söyle oradan almayalım.

İlyas saban answered 3 ay ago

Koru motosiklet sigorta fiyatları iyidir, şair sigorta fiyatları İyidir, piyasada en iyi motor sigorta fiyatını bulursun. Geçen sene 265 TL ödedim, yasa yasa değişiyor, 24 yaş üstüne daha az motor sigortası fiyatı çıkıyor, bu şekilde derecelendirmesi var. O yüzden yüksek çıkmış olabilir. 30 yaş üstüne ve 40 yaş üstü olunca sigorta fiyatları düşüyor. Yeni motorcu ve yaşın küçükse motor sigorta fiyatı 2.000 TL üstü bile çıkar, bence nereden çıkmış ise oraya yaş riskini Sor, bazıları söylemiyor ama söyleyen de var.

Your Answer

4 + 18 =