Soru – Cevap BölümüCategory: SorularTrafik Para Cezası Erken Ödemesi Süresi Kaç Gün?
motosiklet Staff asked 5 ay ago

Trafik Para Cezası Erken Ödemesi Süresi Kaç Gün?
 
“Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı Kara yolları trafik yönetmeliğinin 165. Maddesinde trafik cezalarının tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmesi gerektiği bildirilmektedir. 2015 yılında eklenen ek fıkrada Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde” dörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. Özetle ceza size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirimden faydalanabilirsiniz.
 
Trafik Para Cezası Taksitle Ödenir mi ?
 
Trafik cezaları taksitle ödenebilir ! 
 
Peki kaç taksitle nasıl ödeyeceksiniz hemen açıklayalım her zaman ki gibi ceza tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde vergi dairesine başvurmanız durumunda 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İlk taksiti peşin olmak şartıyla geriye kalan miktarı 3 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz.
 
Örneğin size 400 TL trafik para cezası yazıldı vergi dairesine başvurarak 100 TL peşin ödemeniz durumunda geriye kalan 300 TL olan kısmı 100 TL taksitlerle 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.
 
Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?
 
Eğer trafik para cezasını bir ay içerisinde ödemezseniz her ay için %5 faiz uygulanır. Aylık faiz hesaplanırken ay kesirleri tam ay olarak hesap edilir yani siz bir ay içerisinde cezanızı ödemezseniz ikinci ayın ilk günü dahi olsa %5 faiz uygulanır.
 
Ancak faiz trafik cezası tutarını 2 katından fazla olamaz ! Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yine size 100 TL trafik para cezası yazıldığını kabul edelim siz de ödemediniz aylık %5 faizlenmeye başlar ta ki faiz toplamı 200 TL olana kadar çünkü ceza tutarının iki katından fazla olamaz toplam 100 TL olan bir trafik cezasını ödemezseniz aradan 10 yıl da geçmiş olsa en fazla 300 TL ödemeniz gerekir.

1 Answers
Bulentos answered 5 ay ago

Your Answer

5 + 15 =