Sipariş dolandırıcılığı

Soru – Cevap BölümüCategory: SorularSipariş dolandırıcılığı
Mutlu üstün asked 3 sene ago

ONLİNE YEMEK DOLANDIRICILIĞI
Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir, pandemi döneminde çok yoğun çalışan kuryeler olarak online yemek dolandırıcılığına maruz kaldıklarına dikkat çekti.
Yoğunluktan faydalanıyorlar
Antalya Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir, son günlerde sıkça yaşanan bir dolandırıcılık yöntemini gözler önüne serdi. Koronavirüs (COVİD-19) pandemisi sırasında sokağa çıkma yasağı ve hastalığın bulaş riskinden dolayı yoğun şekilde mobil yemek uygulamaları tercih edilir oldu. Özdemir, bu dönemde ortaya çıkan bazı kişilerin online hizmet veren ünlü bir yemek firmasına ait mobil uygulama üzerinden dolandırıcılık yaptıklarını, kuryeleri mağdur ettiğini iddia etti.

Kelime oyunu yapılıyor
Uygulamanın açığından ve sipariş alan işletmeler ile kuryelerin dalgınlığından faydalanan bazı uyanıklar, ilk önce ünlü yemek uygulamasına ait internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinden yemek siparişi veriyor. Sipariş anında ödeme bölümünü ‘nakit ödeme’, peşin ödenmesi gereken siparişlerin not kısmına sitenin ödeme taslağındaki ‘Temassız Teslimat istiyorum: Online ödediğim siparişimin teslimat sırasında zilim çalındıktan sonra kapıma asılmasını ya da bırakılmasını istiyorum’ olarak kopyala-yapıştır yaparak yazıyor.

Olan, kuryeye oluyor
Yemeği getiren kurye, o yoğunluk ve hızlı dağıtım anında dalgınlıkla ‘ödenmiştir’ ve ‘temassız teslimat’ notunu görünce yemeği kapıya bırakıp gidiyor. Paranın ödenmediği ise mesai bitimindeki muhasebe işlemleri sırasında ortaya çıkıyor. Kuryeler, ödenmeyen zararı cebinden karşılamak zorunda kalırken bu dolandırıcılık olayında uygulamanın ve kuryenin çalıştığı işletme yetkililerinin sorumluluğu da bulunuyor. Mesai bitiminde verdiği hesaplarda açık çıkan kuryeler, açığı bulana kadar kendi cebinden para ödemek durumunda kalıyor.

Başkan Özdemir uyardı
Antalya Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir yaptığı açıklamada şu ifadeler yer verdi: “Kuryeler pandemi sürecinden bu yana çok yoğun çalışıyorlar. Hatta yine yeni yasaklar da başladı. Ancak biri ya da birileri korkusuzca dolandırıcılık yapmaya devam ediyor. Şu an pandemi sürecinde müşterilere yemek, su ve ilaç gibi ihtiyaçları götüren kuryeler, özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyükşehirlerde, bu tarz çok sayıda olaya maruz kaldı. ‘Temassız teslimat’ olduğu için kuryeler müşteriyle iletişim kuramıyor. Müşterinin kim olduğunu bilemediği için parasını geri alamıyor şikâyet de edemiyor. Küçük umutlarla yaşayan, günde 11-12 saat yağmur, çamur, sıcak, soğuk demeden iki teker üzerinde, trafiğin ortasında her türlü zorluklara rağmen ekmeğini kazanmaya çalışan arkadaşlarımızın üzerinden böyle bir dolandırıcılık olayına girilmesi bizleri gerçekten üzmüştür. Kurye arkadaşlarımız genelde yoğun bir atmosferde çalıştıkları için tek seferde 3-4 paketin birden dağıtımına çıkabiliyorlar. Bu yoğunluk esnasında müşterinin belirtmiş olduğu normalde peşin ödeme gözüken ancak not kısmına ‘Online ödeme yaptım. Siparişimin temassız teslimatını istiyorum. Lütfen kapım çalındıktan sonra kapıma bırakılmasını istiyorum’ yazılı notu gören kurye arkadaşımız, yoğunluktan dolayı ödeme yapılmadığını gözden kaçırabiliyor. Notu gördükten sonra kapıyı çalıp siparişini bırakıp gidiyor. Ta ki olay akşam iş yerine hesap vermeye gelindiğinde ortaya çıkıyor. Kuryeler; bütün gün çalıştığı, alın teriyle kazandığı ekmeğinin bir kısmını maalesef ki böyle insanlar yüzünden, kasasında açık verdiği için işletmeye ödemek zorunda kalıyor. Bu arkadaşlarımız zaten çok büyük bir rakamlara çalışmıyorlar. Günde 110-120 lira paraya çalışan insanlar, 50-60 lirasını bıraktığı zaman günde sadece 40-50 TL para almış oluyorlar. Bu olayların son günlerde gerçekten çok ciddi rakamlara ulaşması kurye arkadaşlarımızı zor durumda bırakmıştır. Bu olaylar genelde büyükşehirlerde yapılan olaylar. Günübirlik kiralık evlerde kalanlar veya sipariş ettiği adreste fazla durmayan kişiler tarafından yapılıyor. Kurye bu olayı fark edip, tekrar ücreti almaya gittiğinde maalesef ki adreste siparişi götürdüğü kişiyi bulamıyor. Bu da gerçekten kurye arkadaşımızın çok büyük zararlar görmesine neden oluyor.”

Haber Kaynağı:Şükrü AĞIRMAN