Soru – Cevap BölümüCategory: İbretlik DurumlarMotosiklet Dingil Mesafesi Kullanımı Nasıl Etkiler?
Memodevt asked 5 ay ago

Motosiklet Dingil Mesafesi Kullanımı Nasıl Etkiler?

Genellikle 48 ila 65 inç aralığında olan dingil mesafesi uzunluğu ile direksiyon tepkisinin çabukluğu arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bunu anlamak çok kolaydır. Direksiyonu çevirdiğinizde, ön tekerlek saniyede X cm hızla aracın önceki yönünden sapmaya başla ve ön tekerleğin o yana doğru hareketi, dingil açıklığını bir kaldıraç olarak kullanarak arka tekerleği yönlendirir. Kol ne kadar kısa olursa arka tekerlek o kadar çok yönlendirilir ve bunun tersi de aynı şekilde geçerlidir.

Aynı şey istikrar için de geçerlidir. Bir rahatsızlık (çarpma, rüzgâr esintisi) ön tekerleğe yanlışlıkla direksiyon yönlenmesi verdiğinde, uzun bir dingil mesafesi bunun arka tekerleği de yönlendirme derecesini azaltır. Bazı uygulamalarda mümkün olan en hızlı yönlendirme gereklidir.

Öte yandan, belirli tasarımların ön tekerleğindeki ağırlık eksikliği, tepkiyi yavaşlatan daha uzun bir dingil mesafesi ve \”oldukça dengeli\” (yavaş demek güzel bir yol) direksiyon geometrisinin benimsenmesini zorlaştırır.

Yalpalama salınımları, lastiklerin ayak izi alanları tarafından sönümlendiğinden ve ön taraftaki sınırlı ağırlık ve küçük ayak izi nedeniyle, bu motosiklet 31 derecelik geniş bir direksiyon eğim açısı ile daha da dengelenmiştir (bugün için 23,5 – 25 derece normaldir) ve 4.5 inçlik oldukça dengeli ve yavaş yönlendirilen bir iz mesafesi iyi sayılır.

Motosikletinizin Dingil Mesafesini Gerçekten Biliyor musunuz?

Genel olarak, sürücü ne kadar iyi olursa, kısa bir dingil mesafesini tercih etme olasılığı o kadar yüksektir. Eskiden daha uzun bir dingil mesafesiyle en rahat olduklarını söylerlerdi. Motosiklete uyum sağladıklarında ve direksiyon çevirme süreleri azaldığında, daha kısa bir şasi ile en iyi performansı buldular. Bunun nedenlerinden biri, direksiyon ne kadar hızlı olursa, yatma işlemi tarafından o kadar az mesafe tüketilir.

Viraj sever veya yarış motosikletleri kullanan bir sürücü için yapılmış bir motosikletin, yol boyunca kavrama sınırına yakın durması için dengeye ihtiyacı vardır, bu nedenle daha uzun bir dingil mesafesi, daha düşük yapı ve daha stabil bir direksiyona sahiptir.

2 Answers
cemo answered 5 ay ago

Kısa bir dingil mesafesinin daha hızlı direksiyon tepkisi sağladığını her zaman duymuştum, ancak uzun bir dingil mesafesinin daha fazla denge sağlayacağını asla düşünmemiştim.

Fazıl answered 5 ay ago

Daha uzun dingil mesafesinin aynı zamanda arka tekerlek kaymasının iyileşmesine de yardımcı olduğunu düşünüyorum, bu da çok daha uzun bir tepki süresi sağlar.

Your Answer

12 + 18 =