Soru – Cevap BölümüCategory: MondialMondial drift 125 kullanıcıları
Levent aksak asked 1 sene ago

7 Answers
Mehmet fidan answered 1 sene ago

İlk 500km, 5000 deviri geçmeden ani gazlamalardan kaçınarak binmen yeterli. Olabildiğince çok vites değiştirip, bütün vitesleri bolca kullanmalısın. 500 km de yağ değişimi ve ilk bakımı mutlaka serviste yaptır. Ama sen geçmiş durumdasın, bundan sonrası önemli, bu şekilde kullanımdan sonra o motordan verim alırsın.

İsmail tezcan answered 1 sene ago

motosiklet Staff answered 1 sene ago

Rodaj yapmakla alakalı video paylaşmıştık. Rodaj nasıl yapılır videosu linkini tekrar paylaşıyorum. Genel kural şudur; Uzun süre aynı viteste rodaj yapılmaz. Tatmin eden cevabı ise aşağıda yazıyorum.
İlk rodaj nedir, nasıl yapılır?
Motor bloklarını işlerken epey sürtünmeye maruz kalıyorlar. Yani mükemmel düzlükte bir yüzey kalmıyor. Aslında içinde tırtıklar ve çapaklar kalıyor. O tırtıkları sekmanlar temizliyor, yağ filmi ise yüzeyin üstünde rahat hareket etmesini sağlıyor. İlk kullanım için daha kalın bir yağ koyarlar. Yüksek hızlara çıkmamak gerektiğini bu tırtıkların yüzeyi çizmemesi, motoru kilitlememesi için söylerler. Rodajı iyi yapamazsak yani aynı devirde sürdüysek, fazla ısınmasına neden olursak iyi bir rodaj yapamayız. İyi rodaj olmazsa, performans alamazsınız ve bir türlü istediğiniz hızlara çıkamadığınızı görürsünüz. İlk rodaj sonrası eski yağ boşaltılır ve ince – temiz yağ eklenip, kullanır. bu şekilde önceki yağın içindeki çapaklardan, küçük tırtıklı yüzeyden arta kalan metal parçalarından da kurtulmuş olursunuz. Yağ filtresini değiştirin, rodaj sonrası gevşeyen vidalar, parçalar var mı kontrol edin. iyi sürüşler
Kitapçığını okuyun, internetten hepsi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

motosiklet Staff answered 1 sene ago

Sıfır kilometre motosiklet için rodaj bilgisi – Mondial Motorlar
Yeni, sıfır kilometre alınan motosikletlerde motor kısmında yer alan sistemlerin ve parçaların birbiriyle uyum sürecinde çalışabilmeleri için “Motor Açma” yada bir başka deyişle “Rodaj” işlemi uygulanması yapılır. 
Rodaj döneminde motosikletler ilk defa kullanıldığından belli bir süre fazla ısıtmadan ve zorlamadan çalıştırılmalıdır. Bu süreçte piston ve silindirlerin birbiri ile daha iyi uyumlu çalışması sağlanır. Eğer ki ilk zamanlarda motosiklete yanlış rodaj uygulaması yapılırsa ilerleyen zamanlarda güç kaybı oluşur ve bu güç kaybı motosikletten beklenen performansın alınamaması anlamına gelir. Çünkü ısınmamış motor üzerindeki sıkıştırmalar, motor içinde aşınmalara ve bunun sonucu silindir ve segmanların sürtünmesinden oluşan parça, çapak ve metal talaşı gibi ufak maddelerin motorunuza zarar vermesine sebep olur. 
Rodaj döneminin avantajı ise kullanıcının motosiklete alışma sürecidir. Ve bu süreçte motosikletinizi 500-1000 km arasında fazla sıkıştırmazsanız, hem motorunuzun kondisyonu bakımından iyi olur, hem de sizin motorla ilişkilerinizi genişletir ve hakimiyet gücünüzü yükseltir. 
Motosikletinizin uzun ömürlü olması ve motosikletten beklenen yüksek verimi verebilmesi için Rodaj işlerinin çok dikkatli ve motoru koruyarak yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda garanti belgesinde yazılan kurallara uyulması gerekmektedir. Bu kurallardan bazıları ise;
-Azami son hızın (garanti kitapcığında verilen max. hız) 4 te üçünü geçmemek.
-Uzun süreli aynı viteste ve aynı hızda gitmemek.
-Ani duruş ve kalkışlar yapmamak.
-Motoru yüksek devirlerde çalıştırmamak.
-Motoru sıkıştırmamak.

Hayati answered 5 ay ago

Selamün Aleyküm arkadaşlar Mondial Drift L hakkında düşünceleriniz nelerdir, kullananlar dediki, gıcırtısı sorunu var diyorlar atık bir motor mudur? 1.62 boyla rahat zevkli sürebilirmiyim sizce?

Canhoca answered 5 ay ago

Bende 2015 drift var.. bir gün parça almak için servise gitmiştim usta tanıdık.. Usta bu yeni driftler nasıl? Dedim emin ol senin motorun makinesi bundan daha iyi dedi.. valla benim değil ustanın yorumu. Ama sadece hız ve performans için söyledi yoksa sağlamlık olarak istikrarlı bir motormuş.

kardanadam answered 5 ay ago

Ben araştırmıştım klasik mondial zorlamaya gelmez fazla hız olarak eski kasadan daha düşük 110 falan max hızı, eski kasasını kullandım sağlam motor gidişi falan güzel ama bu kasa daha çok şehir içi ve sakin kullanım için

Your Answer

17 + 17 =