Martı Motor olayını bilen var mı? Kullanan var mı? Gören var mı?

Soru – Cevap BölümüCategory: SorularMartı Motor olayını bilen var mı? Kullanan var mı? Gören var mı?
Zaferuna asked 1 sene ago

ustalar motor almaya karar vermiştim, uygulamanın içinde böyle seçenek buldum biraz araştırınca etrafta duran motosikleti alıp ibinyorsun ve geziyorsun. Aynı diğer elektrikli scooter kiralamanın kopyası, arka çantasında kask, baş pedi filan var. Kullan gez beni motor almaktan vazgeçirdi. aşağıda açıklamasını buldum paylaştım, iyi sürüşler herkese
Martı Motor tamamiyle elektrikli bir araç. B-Corp şirketlerin ve sıfır emisyon yasalarının arttığı son günlere baktığımızda, bu detay Martı adına oldukça büyük bir önem arz ediyor. Neden diye sorarsanız da cevabı oldukça basit: tüm araçların elektrikli olması, olası bir Avrupa açılımında Martı’nın işini kolaylaştıracak. Bildiğiniz üzere Avrupa, karbon emisyonu ve benzin tüketimi konusunda oldukça ciddi yasalara sahip. “Go Green” sloganını parlamenter bir seviyede ciddiye alan Avrupa Birliği, bu konuda girişimleri de sıkça denetliyor. Bu sebeple Martı’nın kullandığı motorun elektrikli olması, geleceğe yönelik kritik bir önlem niteliği taşıyor.
Martı Motor’un bir diğer ilgi çekici noktası, işleyiş bakımından scooter’lara kıyasla gösterdiği farklılıklar. Bu farklılıkların ilki ve en büyüğü, Martı’nın motorla birlikte uygulamasına getirdiği ehliyet gereksinimi. Eğer ehliyetiniz yoksa Martı Motor’a binemiyorsunuz. Trafikte güvenliği sağlamak açısından olmazsa olmaz olan bu kural, ehliyeti olan sürücülerin kafaya takması gereken bir durum değil. Ehliyetinizi motor kullanımı için Martı’ya onaylatmak oldukça kolay bir süreç. Martı’nın mobil uygulamasını açıyorsunuz, Martı Motor sekmesinden ehliyetinizin fotoğrafını çekiyorsunuz ve ehliyetinizin girişim tarafından onaylanması için beklemeye başlıyorsunuz. Onay süreci tamamlandığında tıpkı scooter’a biner gibi motorlardan faydalanabiliyorsunuz.
Martı Motor’un scooter’lara kıyasla ayrıştığı bir diğer nokta ise güvenlik. Bu anlamda girişimin yeni araca eklediği ilk özellik kask. Her motorun çanta kısmında bir adet kask yer alıyor ve bu kaskı takmadan sürüşü başlatamıyorsunuz. Bunun yanında Martı Motor’u köprü ve otoyollarda sürmek yasak. Bu kısıtlamanın Martı tarafından güvenlik sebebiyle mi getirildiği yoksa yasalar gereği mi yer aldığı henüz bilinmiyor. Son olarak motorların bir de özel park kuralları var. Şu anda uygulamada yer alan bilgiye göre Martı Motor’u kullandıktan sonra yaya ve araç trafiğini engellemeyecek şekilde iki araç arasına park etmemiz gerekiyor. Tabii, aracı öyle yere sererek bırakmak da söz konusu değil. Tıpkı normal motorlar gibi Martı Motor da park halindeyken ayakta durmak zorunda.

2 Answers
Ali kirbinli answered 1 sene ago

Ben görmedim ama duymuştum, elektrik scooterını kullanıyorum ama rastlamadım ya istanbul’da var mıymış.

motosiklet Staff answered 1 sene ago

EHLİYET ŞARTI VAR HERKES BİNEMİYOR, SCOOTERDAKİ GİBİ. ehliyet fotoğrafınızı gönderiyorsunuz kabul edilip kullanmaya başlıyorsunuz.