Kazakistan Kaosu hakkında

Soru – Cevap BölümüCategory: Konu DışıKazakistan Kaosu hakkında
Adabey-elti asked 2 hafta ago

Yakıt zammı ile başlayan kaos, ikinci başkanın yönetine geçmesi ile daha sert müdahalelere geçildi. İçki yasaklandı. Kaos’a sürükleyen guruplar ülkeyi halkan birileriymiş gibi davranarak ayaklanmayı devam ettirmeye çalışıyorlar. Kırgız medyasını takip ederseniz insani yardım yapacaklarını, asker göndermeyeceklerini belirtiyorlar.

Yurtdışında yaşayan Kazak halkı ailelerinden haber alamıyor, internet hala kapalı, telefonlar çalışmıyor. SOsyal medya’ya ulaşılamıyor. Onilne uygulamalar üzerinden yapılan tüm ödemeler durmuş durumda.

Protestoları tetikleyen durum nedir? Çok önemli bir noktada olan Kazakistan’ın bu durumda olmasının nedeni ise Amerika, ingiltere gibi ülkelerin olması olası olarak bakılıyor. Devletin sertleşmesinin nedeni de biye bakılıyor. Yani bu dengesiz ve ayaklanma ortamı ingiltere gibi terörist ülkelerin houna giden bir durum gibi görünüyor. Provakatörler hükümet binalarına saldırırsa buna çok büyük tepki verilecek deniliyor.

Bir kaç belirsiz nokta var. Rusya ülkeye tamamen girecek mi? Ermeniztan askerleri Kazakistan’a girdi mi? Rus dilinin kaldırılması ve milliyetçiliğin artması Rusların hoşuna gitmediği kesin gözü ile bakılıyor.

Kazakistanda dökülen kan kötüye gidişi gösteriyor. Rusya hibrit savaş taktiklerini ülke üzerinde uygulanıyor, deniliyor.

Rusya bir çok bölgede aktif olarak çalışıyor, yani saldırganlığını korumaya çalışıyor. Sınırları içine giren eski sahip olduğu topraklara Amerikanın girmesini istemiyor. Yani kendi yakın toprakları üzerindeki yetkiyi yeniden etkisi altına alıp tekrar zenginleşmek istiyor.

Kolektif güvenlik anlaşması çerçevesinde Rusya yakın bir zamanda çıkmalıdır deniyor. Olaylar çok hızlı geliştiği için bölgedeki istikrarsızlık çevre ülkeleri özellikle Çin’i çok etkileyecektir deniliyor. Yani Çin, Kazakistan yatırımlarını korumaya çalışıyor.

1 Answers
motosiklet Staff answered 2 hafta ago

Selamlar sitede pek siyaset paylaşılmıyor fakat bunu onayladım. Turk birliğine bir saldırı olarak görünüyor çoğu insanların gözünde, umarız düzelir yakında.