Kadıköy Moda'nın cehennem haline gelmesi

Soru – Cevap BölümüCategory: EtkinlikKadıköy Moda'nın cehennem haline gelmesi
motosiklet Staff asked 2 sene ago

MODA DESTEK GURUBU WHATSAPP BULUŞMASINA DAVET: 1990’lar: “Moda’yı Bodrum gibi yapacağım.”

2021: “Burası Moda burada her şey serbest!”

Sevgili dostlar,
Ben Farah Yurdözü. Kadiköy Moda semtinde ailemin 90 senelik bir yerleşimi var ben de 40 senedir buradayım. Hayatımda en çok sevdiğim ve huzur bulduğum semt artık cehennemim oldu.
Sizler de farkındasınız son 15 senede semtimiz Moda’da büyük bir çöküş yaşanıyor. Sokaklarımız, evlerimiz sayıları giderek artan bar ve alkollü eğlence mekanları ve bu yerlerin müşterisi tarafından işgal altında.
Haftanın 7 gecesi sabaha kadar yüksek sesli müzik yetmezmiş gibi barlar kapandıktan sonra sokağa dökülen alkollü şahıslar evlerimizin önünde eğlenmeye, sokağı tapulu malı gibi çoğu kez de açık hava tuvaleti olarak kullanmaya devam ediyor.
Konuyu ve detayları zaten biliyorsunuz. Yeni habere gelince: MODA DESTEK GURUBU başlığıyla bir whatsapp gurubu oluşturdum. Gurubu Moda gürültü tacizinden yorulan ve kendi evinde huzur bulamayan dostlarımız için açtım.
Gurup çözüm odaklıdır ve sizler de durumdan şikayetçi ve çözüm arayışı içindeyseniz lütfen buyurun katılın birbirimize destek olalım. Katılmak isteyenler bana özelden tel numaralarınızı atarsanız sizleri de eklemek isterim.
https://chat.whatsapp.com/EPs0RuMFHdlHgbpyjWcuLZ

Farah Yurdözü 🙂

Alpercikmaz replied 2 sene ago

Barlar Sokak Aralarına Açıldı, Evlerin Altına Kimler İzin Verdi, Ruhsat Onlarda Sorumlu Olmalı

Ferhan replied 2 sene ago

Ben guruba bizim arkadaşların yazılarını aktardım artık yol yordan sizde

motosiklet Staff replied 2 sene ago

İzin almadan bir yazı paylaşılmış ben şikayet olursa kaldırırım, şimdilik bir sorun yok. Haber vereyim sonra dargınlık olmasın.

Onures replied 2 sene ago

Evet izin alınmadan paylaşılmış yapacak birşey yok, sorun olursa kaldırın lütfen

1 Answers
motosiklet Staff answered 2 sene ago

Pandemi başında ilk defa bu iş için o grubu kurduğumuzda EGO’larini bu işin önüne çıkaran insanlardan o kadar yoruldum ki şu an bir şey yapmak gelmiyor içimden ne yazık ki. Kendimce uyarılarımı, şikayetlerimi yapıyorum o kadar.. Kimsenin doğru düzgün emek edip çalışacağına dair bir umidim kalmadı yazık ki, sözüm meclisten dışarı, lütfen alınmasın kimse. Ha yapılırsa ne guzel olur ama benim şu an buna inancım yok ve sadece “yazismalardan” ibaret bir rüzgâra kapılmak da istemiyorum, vakitsizlikten ölüyorum zaten yazık ki bu ara 😭
Umarım girişiminiz faydalı olur, ben de elimden geleni yapmaya çalışırım. Şu an ümitsiz de olsam…
Çok yazışma olan grup var yoruluyorum, takip de edemiyorum o yüzden izninizle çıkacağım. Eğer ciddi ciddi bir oluşum başlar da bu çabanızla, gerçekten bir şeyler yapılmaya başlanırsa lütfen yardımım dokunabilecek şeyler konusunda beni de haberdar edin o zaman tekrar dahil olurum.
Sevgiler, selamlar…

motosiklet Staff replied 2 sene ago

Şikayetleriniz hayırlı olsun, zor bir mücadele ve sabır gerekiyor.

UZmekan replied 2 sene ago

Kadıköy dışından özellikle bu bölgelere insan sirkülasyonu da başladı. Gazi’den önce alkol fiyatlarının yüksekliğine bağlı olarak önce tepki olarak başlayan ve sonra alışkanlığa dönüşen tekel bayilerinden içki alıp sokakta tüketme trendi Gezi ile birlikte tavan yapmaya başladı.
Sorunu iyi tesbit etmek gerek.
İki ana sorun var; 1-sokaklarda içki tüketen ve hem esnafı hem de oturan halkı hiç düşünmeden gürültü, görüntü kirliliği yapan bir kitle
2- oturanları ve mahalleye gelen insanları hiç düşünmeyen gürültü, görüntü kirliliği yapan ve aynı zamanda kaldırımlarda yürümeyi neredeyse imkansız hale getiren işletmeler.
Bu sorunları çözmenin yolu bana göre tek bir yolu var.
Belediye bu işi tek başına çözemez, ama çözüm açısından en önemli kurum. Belediyenin öncelikle ben bu işi çözeceğim demesi ve gerçekten sorumluluğu üzerine alması gerekiyor.
Fakat çözümün tek adresi değil. Emniyet müdürlüğüne de önemli görevler düşüyor. Bu işi onların üzerine atıp çözmelerini beklemek de tam olarak çözümsüzlüğe yol açıyor. Burada yaşayan insanlar ve işletme sahipleri de var.(aslında bukadar ruhsatlı yer olmaması gerekiyor ama reel durum maalesef bu şekilde)
Şöyle bitirmeye çalışayım.
Belediye ben bu işi çözeceğim diyecek.(onun için baskı yapmak gerek) tüm bileşenleri aynı masada buluşturacak.( belediyenin kendisi-emniyet müdürlüğü-ikamet eden halk-işletme sahipleri)
İşletme sahiplerinin Kadıköy’de 3 derneği var. Örgütlüler yani.
Caferağa’da oturanların da örgütlenmesi gerekir. Bu dört bileşen çözüm için masaya oturursa bu iş çözülür. İşletmeciler neden çözüm için masaya otursunlar ki dediğinizi duyar gibiyim. Burada da görev belediye ve emniyete düşüyor. Belediye ve emniyet müdürlüğü işletmecilerin de çözüm için istekli olmalarını sağlayabilir. Çünkü cezai yaptırımlar çok yüksek ve neredeyse hiç bir işletme bu cezalara dayanamaz.