arora-ar-2000-11-elektrikli-motosiklet-120-km-hiz

by salih
3 hafta ago
0 Views
Soru – Cevap BölümüCategory: Teknik Bilgiarora-ar-2000-11-elektrikli-motosiklet-120-km-hiz
salih asked 3 hafta ago

Arora Ar 2000-11 elektrikli motosiklet 120 km hız yapıyor diğer elektrikli motosikletlerde yapmak mümkün mü ?

4 Answers
motosiklet Staff answered 3 hafta ago

Hepsi bu kadar giz yapamaz, genel bir değişime gitmek gerek o da zor olur. Motor değişimi yapsan pahalıya çıkar. Tüm sistemi gelen voltajı değiştirmek gerekir ayrıca pil değişimi gerekir. Ama yapan ustalar varmış, duydum.

Salih answered 3 hafta ago

Hızlı cevabınız için tşk ederim

Hakan saban answered 3 hafta ago

Elektrikli motorun kuvvetini arttirisak ne olur?
3000 watt diye geçen bir çok elektrikli scooter ortalama 60-70 değil 40-45 km/s hız yaparlar. Volta vs-7 ve bir iki istisna model 65 civarı hız görebilir.
Elektrikli scooterların en zayıflarında bile 12 volt x 4 akü yani 48 volt gerilim verecek akü grubu bulunur, bahsedilen 3000 w diye geçenler (ki çoğu 3000w felan değil ancak orası ayrı bir konu) diğer bir arkadaşın da dediği gibi zaten 12 volt tek akü değil 12 v x6 akü olduğundan zaten 72 volt.

Bu motorun gerilimini örnek 6 kat arttiracaksak

1- motora verilen gerilimi 6 kat arttırdığımız için motorun gücü de o oranda mı artar? Motorun motoruna verilen gerilim akülerden bir kablo aracılığıyla direk motora gitmiyor, arada motor sürücü var, motora gerilimi gönderen bu sürücü olduğundan onun da gerilim değeri daha yükseğe çıkarılmadıkça akülerin gerilimini artırsanız da ya sürücü kendini korumaya alacak, ya da direk yanacaktır. Bazı istisnai kaliteli sürücülerin çıkış mosfet volt-amper değerleri daha yüksek gerilimlere uygun üretilmiş oluyor, böyle bir sürücüye sahipseniz ve sizin örnekteki gibi değil de gerçekten motora uygulanan gerilim ve amper artarsa motorun da dakikadaki devir sayısı artacağından kesinlikle düz yolda eskiye göre daha hızlı gidecektir.
Ama motor gücü kavramı diğer sorularınızda da gündeme getirdiğiniz tork vs.. birçok parametre ile ilgili olduğundan hız artsa da motor gücü artar diyemeyiz. Motor gücü artışı ancak motor içindeki mıknatısların kalınlığı, sayısı , aralığı, kullanılan tellerin kalınlığı, uzunluğu vs.. parametrelerin değişimi ile artırılabilir.

2- Tork, ara hızlanmalar özellikle motor sürücünün amper değeri yani anlık ve sonrasında sabit olarak motora kaç amper verebileceği ile ilgili olduğundan sürücüde bir değişiklik yapılmadan sürücü çalışsa bile eğer mosfetlerin amper değerleri düşükse tork ve ara hızlanmalarda belli belirsiz değişiklikler olur.

3- Motora uygulanan voltajın yükselmesi deneyimlerime göre kısa ve orta vadede dıştan hissedilir bir zarar vermiyor, ancak uzun vadede motor içindeki teller kavrulur.

Kısacası şu şartlarda eğer bu aküyü takmak istediğiniz araç zaten 6 akülü 72 voltsa yeni alacağınız akünün amper değeri eskisine nazaran 20 yerine 35 olduğundan bir de hafifliğinin avantajı ile scooter eskisine göre ortalama 2 kat daha uzun yol gider. Bunun yanında hafifilikten kaynaklı bir tork ve son hız artışı olur.
Klasik jel akülerdekine kıyasla dolmasını beklemeden kısa parçalar halinde gittiğiniz yerlerde şarj edebilme ve hızlı şarj avantajı olur. Aküler bundan klasik jel aküler gibi zarar görmez. Ancak bu akü lityum iyon akü, lityum demir fosfatlar gibi uzun ömürlü değildir. Mutlaka klasik jel akülerden uzun ömürlü olacaktır ama abartıldığı kadar değil.
Jel akülerden 2 ya da 2.5 kat fazla ömrü olur. Fiyatı ise 6 adet jel akünün 5 katı, hadi zaten 2 kat mesafe uzun yol gideceğini farz edelim, böylece kafa kafaya gelir, ama bu kadar parayı tek seferde peşin ödemek yine mantıklı değil. 
Yani hızı arttıracak denioirken olay pahalıya patlar ama yapılmaz değildir.

motosiklet Staff answered 3 hafta ago

Çok detaylı anlatım teşekkürler, elektrikli motorlar hakkında aldığınızda güçlü model almak işi daha kolay yapıyor. Sonradan eklemeler sorunlara neden olabilir fakat işin ustasını bulunca ona yaptırmak lazım. iyi sürüşler

Your Answer

13 + 17 =