Ağır bakımda neler yapılır? | Motosiklet Sitesi

by Remzi akyürek
8 ay ago
0 Views
Soru – Cevap BölümüCategory: Teknik BilgiAğır bakımda neler yapılır?
Remzi akyürek asked 8 ay ago

Motorum 20bin km’ye yaklaşıyor. Hangi bakımları yaptırmalıyım dediğimde ve araştırdığımda çok Fiyat çıkıyor çünkü bir çok şey değişmesi gerekiyormuş.
Genel olarak aşağıdakileri söylediler bunlara ek birşeyler yoksa kendim değiştireceğim.
20 binde kayış değişiyor. Varyatör bakımı, yağ değişimleri mevsim itibarı ile antifriz kontrolü, fren ve hidrolik kontrolleri yapılıyor. Buji değişiyor. Hatırlayamadığım kontroller yapılıyor. Filtreleri ve frenleri değiştirmeniz gerekiyorsa yapıp, diğerleri için yetkili servise gitmenizi öneririm. Dediler bunlar dışında kalanlar nelerdir kendim yapabilir miyim. Zor ise uygun bir fiyata yapabilecek yer arıyorum. Tavsiyenize açığım. Yer İstanbul, Kadıköy

10 Answers
motosiklet Staff answered 8 ay ago

Selamlar
Bunlara ek olarak, debriyaj içi temizliği, filtreler, balatalar, lastik diş derinliği, gidon bilyasi kontrolü, grenaj ek yerlerine bakın yağları, sularını değiştirin.
Tamamdır

motosiklet Staff answered 8 ay ago

Zincir varsa veya kayış varsa kontrolünü yapın en önemlisidir. Zinciri tamamen değiştirin. Kayışta kırıklık yoksa ve çok sertleşmiş ise değiştirmeyin.

Hasanh answered 8 ay ago

Arkadaşlar merhaba
Balata değişimi için motorumun hidrolik fren kaliperini söktüm, fakat yeni balatalar kalın olduğu için kalipere giremedi, ben de pistonu ayağımla ittim ve piston komple içeri girdi, sadece çok az bir kısım dışarıda kaldı pense ile çıkarmaya çalıştım, ama bir türlü gelmiyor. Bu şekilde her şeyi taktım, fakat frene bastığımda piston hareket etmiyor, pistonu nasıl çıkarabilirim ya da ne yapmam gerekir.

İsmet answered 8 ay ago

Kaliperin üstündeki hava alma civatasını az açarak, frene bolca bas çek yapın. Akan hidrolik yağının taziki artana kadar devam, sonra hava vanasını kapayın, bir miktar hidrolik ekleyin. Pistona güç gelene kadar devam edin düzelir.

Cemal Yılmaz answered 8 ay ago

Kaliperleri geri itmekle hava yapmaz öyle olsa her balata değişiminde hava yapar. Normalde balata değişimi yaparken kaliperler sökülür yatakları temizlenir wd40 yada pas sökücü sıkılıp tekrar takılır. Bence siz kaliperleri çok fazla geri ittiniz onlarda sıkıştı fren merkezini yerinden sökün iki taraftan eşit şekilde kanıttırarak ya da bir çektirme yardımı ile çıkarmaya çalışın. Bu arada motorun modelini belirtirseniz daha iyi yardımcı olacak arkadaşlar olabilir.

Uğur pltne answered 7 ay ago

Yeni bir kullanıcı olarak bilinmek istenenleri yazdım
1. Hangi zincir yağı tercih edersiniz.
2. takip cihazi kullanıyormusun markası nedir
3. Arka teker sehpası nereden alabiliriz ucuza
4. motora hangi yağı kullanırsın. Neye göre
5. Motor yağını ne sıklıkla degistirmeliyiz
6. Zincir kac km de yağlanmalı ve temizlenip yaglanmalı

Eklemek istediğiniz bilmemiz gereken bilgileriniz varsa eklemekten çekinmeyin tekerinize taş değmesin.

motosiklet Staff answered 7 ay ago

Detaylı olarak yazayım
1. Hangi zincir yağı tercih edersiniz. Yapışkanlı olan zincirin işine işleyen tarzda her marka olur
2. takip cihazi kullanıyormusun markası nedir. Kaan elektronikten bak, uygun fiyatlı ve dayanıklı mal satıyorlar
3. Arka teker sehpası nereden alabiliriz ucuza – n11’de en ucuz modellere bek, şu sıralar kampanya var
4. motora hangi yağı kullanırsın. Neye göre – ısı ve bölgeye göre genel olarak 10w-40 iyidir, 5w 40 kullananlar var, usta tavsiyesi dinleyin
5. Motor yağını ne sıklıkla degistirmeliyiz – motora göre 2000km ile 4000 km arası değişiyor ama motoru bilen usta en iyisini söyler
6. Zincir kac km de yağlanmalı ve temizlenip yaglanmalı mı? Evet, yağla yola çık, 500km’de bir kontrol et, yağla temizle, temizlemeden yağlama yoksa zincir yolda bırakır, yedek birkaç bakla olsun yanında veya tam kit olarak dursun çantanda.

Your Answer

11 + 7 =