1900'lü yılların filmleri

Soru – Cevap Bölümü1900'lü yılların filmleri
motosiklet Staff asked 2 sene ago

Tora! Tora! Tora! Poster
İlk film önerim Tora! Tora! Tora! II. Dünya Savaşı’nda Pasifik Cephesinde hem Amerikalıların hem de Japonların bakış açısından Pearl Harbor Baskınını anlatan 1970 ABD-Japon ortak yapımı savaş filmidir.
Ufak bir fragman
https://www.youtube.com/watch?v=F3SW28Hz3MI
Yönetmenler: Richard Fleischer , Kinji Fukasaku Yazarlar: Larry Forrester (senaryo), Hideo Oguni (senaryo) Yıldızlar: Martin Balsam , Sô Yamamura , Jason Robards
Trailer
Konusu

Pearl Harbor saldırısının bu dramatik yeniden anlatımı, Amerikan tarihinin o trajik anına yol açan günlerdeki her şeyi ayrıntılarıyla anlatıyor. ABD ve Japon ilişkileri ABD’nin hammadde ambargosunu zorlarken, Hava Kuvvetleri Komutanı Minoru Genda (Tatsuya Mihashi) Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı önleyici saldırıyı planlıyor. Amerikan istihbarat teşkilatları saldırıyı ima eden Japon iletişimlerini ele geçirse de, ABD topraklarında böyle bir saldırının gerçekleşebileceğine inanmak istemiyorlar. Jwelch5742 tarafından yazıldı.

2 Answers
Mlmabl answered 2 sene ago

Hemen bunu ekleyelim
General Patton
Konusu

“Patton”, 2. Dünya Savaşı’nın ünlü tank komutanı General George S. Patton’un hikayesini anlatıyor . Film, Patton’ın Kuzey Afrika’daki kariyeri ile başlıyor ve Avrupa’nın işgali ve Üçüncü Reich’ın düşüşüyle ​​ilerliyor. Yan planlarda ayrıca Patton’ın öfkesi ve itaatsizlik eğilimi gibi sayısız hatasından, Normandiya İstilası’nda lider Amerikan generali olmasını engelleyecek hatalardan ve Almanya’nın İşgal Komutanı olarak rahatlamasından bahsediliyor.

 
Trailer

motosiklet Staff answered 2 sene ago

George Patton kimdir?
George Smith Patton, Jr. II. Dünya Savaşı’nda Amerikan Ordusu’nun önde gelen komutanlarından biriydi. Tanklarla II. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirdi. 36 yıllık ordu hayatında her zaman zırhlı birliklerin savaşlardaki önemini savundu ve bunu II. Dünya Savaşı sırasında komuta ettiği ordularla ispatladı 

Doğum tarihi: 11 Kasım 1885, San Gabriel, Kaliforniya, ABD

Ölüm tarihi ve yeri: 21 Aralık 1945, Heidelberg, Almanya

Boy: 1,87 m

 Kuzey Afrika Cephesi’nde tank kolordusu komutanlığı, Husky Harekatı’nda ise zırhlı ordu komutanlığı yaptı.
İtalya’nın işgali sırasında emrindeki askerlerden bazılarına kötü muamele ettiği gerekçesiyle Normandiya Çıkarması sırasında kızakta beklemekteydi. Fakat çıkartma sonrası müttefik birlikler Alman savunması karşısında ilerleyemeyince, Dwight Eisenhower tarafından ve zırhlı ordular grubu komutanı olarak tekrar göreve çağrıldı. Fransa’nın işgali sırasında komuta ettiği zırhlı birlikler istenenden çok daha süratli biçimde Alman hatlarının gerisine dalınca, kendisini durdurmak için akaryakıt ikmali kesilip, arada durup geriden gelen birlikleri beklemek zorunda bırakıldı. Ardenler’de kışın son kez karşı taarruza geçip Müttefik Ordularını zor duruma düşüren Mareşal Gerd von Rundstedt komutasındaki Alman Ordularını bozguna uğrattı.
Almanya’nın batısını işgal ettikten sonra, Sovyet Birliklerini Elbe nehri kıyılarında durdurdu. Daha sonra Alman ordusunu da müttefik olarak alıp, hep birlikte Sovyetler Birliği‘ni işgal etmek gerektiğini söyledikten birkaç gün sonra, Almanya’da şüpheli bir trafik kazasında öldü. Patton, Üçüncü Ordu’nun diğer üyeleriyle birlikte Lüksemburg’un Hamm köyündeki Lüksemburg Amerikan Mezarlığı ve Anıtına gömüldü.