125cc Scooter Motor Tercihi

Soru – Cevap BölümüCategory: Mondial125cc Scooter Motor Tercihi
Ali Özgür KARA asked 4 yıl ago

Arkadaşlar 125lik Scooter motosiklet arıyorum. 10.000 TL de bütçem var. Malzeme taşıyorum o aradaki boşlukta o yüzden öyle bişey gerekiyor. Gerçi arkadaşlarım normal motorlarda kucağına alıyor 30lt bidonu ama ben denedim az kalsın ölüyordum bana göre değil o iş.
Mondial Mesh 125 veya Kuba Matrix olanları bulabildim sizce hangisini almalıyım acaba yada sizin tavsiye edeceğiniz başka marka model varsa o da olabilir. 
Mondial enjeksiyonlu euro 4 olduğu için bi arkadaş tamiri kolay olmaz arıza verirse diye tavsiye etmedi ama bana saçma geldi. belkide doğrudur bilemiyorum. 
 

19 Answers
motosiklet Staff answered 4 yıl ago

İkinci elde yamaha x-city 250 scooter 2014 model bak dinamik ve güçlüdür ayrıca scooter sevmiyorsan o başka. YBR eski modellere bak, honda 150 cbf bak, sym evo gts 2014 modellere bak bence bunlar işini görür.

Edizh answered 4 yıl ago

125cc motosiklet pişmanlıktır, 250cc başlasan daha iyi olacaktır sonra satıp 250cc almak gibi bir olaya girersen zorlanırsınız, sonra 250 motor için üstüne çok para eklemek gerekebilir şimdi de Eylül ayından önce yüzde on vergi ücretlerinde pahalılık var o yüzden Eylül sonunu bekle bir geçiş motoru almana gerek yok şimdilik, kredi faizleri iyi ama eylülden sonra bence daha iyi olacak o zaman beklenen çok daha akıllıca benim fikrim ister yaparsın ister yapmazsın o sana kalmış bir şey.

İlkay answered 4 yıl ago

biraz önce sahibinden sitesine baktım çok pahalı geldi motorlar millet Kredi çektiği için motosiklet fiyatları artırmış, ikinci el makinaya gitmiş 32 bin lira yazmış, 0 olan motoru adam 34 bin lira, üstüne birkaç şeyi ekledi diye o fiyata  satmak istiyolar 125cc motor konusunda pek bir şey söyleyemeyeceğim ama SYM jet modeli iyi gibi duruyor bir de eğer cruiser motor seversen, Küba 125 alabilirsin bir de iki yüzlüğü var sen chopper cruiser tarzından hoşlanırsan verimli bir makine değil ama tercih edilebilir eğer scooter istiyorsan bence skutır da en iyisi giden Yamaha nmax 125 iyi gibi duruyor ben kendi şahsıma nmax kullandım nmax bana yetti 125’lik ama 155’lik alsam da olurdu commuter makine almak istemedim baştan vitesli uğraşamam diye düşündüm iyi etmişim, ilk vitesli motor almamışım hiç vitesli ile uğraşmıyorum zaten şehir trafiği fazla dur kalklarda fazla o yüzden vitessiz motosiklet bence şehir içi için hiç iyi değil onlar benim düşüncelerim. arkadaşlar ne der bilemiyorum ama uzun süre Edirne’de kullandım sonra Ankara’da kullandım şimdi İstanbul’da ikamet ettiğim için burada kullanıyorum Yeni motoru almak istemiyorum en Max 155 şey geçeceğim bu sayede hem karşıya gidip gelirken hem de kısa yolculuklarda örneğin Bursa Balıkesir Çanakkale Ayvalık Edremit oradan bir kere de İzmir’e gittim gittiğim yollarda toplam 14.000 kilometre falan yaptım, Güzel gidiyor hiç bir sorun çıkartmadı ya da iki kişi bile giderken sorun çıkartmıyor yamaha nmax tercih edilebilir ama ben o fiyata çıkamam diyorsan bence kuba modellerinden seçebilirsin veya YBR 125 alabilirsin o da güzel makine ve sorunsuz ayrıca hatta bence ölümsüz makinedir viteslidir ama bir bakımdan sonra 20bin’e kadar idare eder sonraki bakımdan bakıma 20.000 kilometre sorunsuz kullanırsın, dikkat edersen bakımına yağına suyuna 10 sene sorunsuz gider.

motosiklet Staff answered 4 yıl ago

SYM GTS Evo alabilirsin parçası ucuz, servis bakımı daha ucuzdur. sorun çıkartmayan bir modeldir, yani 12, 14 inç arası lastikleri var. o lastikler biraz küçük ama idare eder bence çok da büyük sorun yaratmıyor. yalnız bazen SYM GTS Evo gibi makinelerde lastik hammaddesi dandik olabiliyor o yüzden lastikleri yola iyi tutunan anlaş veya Michelin lastikleri ile değiştirirsen çok iyi olur. parça kalitesi orta düzey, boyası fena değildir sürüşü ve dengesi iyi bir motosiklet, x-max sürüşü ve parça kalitesi çok daha iyi ama fiyatı da ona göre yüksektir o yüzden SYM GTS Evo dedim. 250cc motor örneği verdim, bence hani 125cc ile başlayacağına eğitim alıp, 250cc ile başla, scooter sürüyorsun ama yine de bence dikkat et. İyi sürüşler

motosiklet Staff answered 4 yıl ago

Ben başta sorduğu soruyu tam anlamadan cevap vermişim kusura bakma 125 CC motor bir motosiklet alacaksan ve 10bin TL bütçen varsa sym jet önermiş 2. El bak doğrudan. birkaç tane arkadaş SYM jet evet onlar alınabilir ama yüke dayanıklı model olarak kullanılabilecek motor olarak Mondial 125 CC motorlara bakabilirsin. Birde site içinde bir scooter önerileri yazısı var onu incele

50 cc – 100 cc – 125 cc – 150 cc – 200 cc scooter motor önerileri

Reffan answered 4 yıl ago

Herkese iyi günler, az önce eve geldim kontagı kapadım. ileri geri yapmak için kontak açtım ama motorda en ufak bir tık yok. ne ekran geliyor, ne marş alıyor. parklar dahil yanmıyor, sebebi nedir?

Özgün öz answered 4 yıl ago

Akü ya da sigorta sorunudur. Bir bağlantı kablosu ile başka bir araçtan akü çek. Çalışırsa servise kadar kontağı kapamadan gidersin. Eğer akü olmasına rağmen çalışmıyorsa sigortadır büyük ihtimal.
Sigorta ise
Akünün olduğu yerde minik minik renkli sigortalar vardır. Tek tek çıkarıp içlerindeki telin kopuk olup olmadığına bakabilirsin. Hepsi sağlamsa akü bitiktir. Tabi başka özgün bir sorun yoksa.
Sigortaların kopuk olduğunu içindeki tele bakıp anlayabilirsin.

Yılmaz Arslan answered 4 yıl ago

Abi sayfa konu hakkında bilgili arkadaşlar sayesinde en sevdiğim sayfa oldu, teşekkürler hızlı ve net bilgiler için sağolun

ibrahim answered 4 yıl ago

Yamaha ybr esd ile honda cbf 150 arasında kararsız kaldım tavsiyeleriniz nedir bilgi verirseniz mutlu olurum.

Cumhur Akkose answered 4 yıl ago

2 aydır GTS Evo arıyordum, 9000 lik bütçemi kıt kanaat 12bine çıkardım piyasa gereği bütçem düşük, daha fazla veremiyorum. 3 tane satıcı ile görüştüm, konuştuk anlaştık benim tek kriterim “motor ve gidişatında sıkıntı olmasın kozmetik sorunlar dert değil” olarak belirtmiştim.

Neyse çıktık servise gittik 3 motorun üçü de sıfır motor istiyor yani inanılmaz yağ yakıyor! Sorunlu makinalar olduğu belli ve servis herbirine bu sıkıntıları gidermek için 2500 tl ek masraf diyor, dönüyorum satıcıya kuruş aşağı çekmiyor fiyatı. Nedenini soruyorum,ben bu motoru bu haliyle bu fiyata havada satarım sen almazsan satacak birini mutlaka bulurum deyip kısa kesiyor.
Bu tarz arkadaşlar burada var mı sormak istiyorum. Motorun değeri örneğin: 15bin tl. Sen saçma sapan kullan, motora bakma ve motor sos vermeye başlayınca satayım artık deyip çıkan masraflı motorun yükünü alıcıya yükle.
Enteresan tarafı ise satıcı motor 3 senedir 2 senedir bende diyor soruyorum motor hakkında genel bilgi verir misin hasar kaydı var mı?
Aldığım cevap 3 motorda da değişmedi ve haberim yok dediler.
O zaman hadi ekspertize dediğimde ise “motor kısmına kefil değilim usta birşey çıkarırsa karışmam”  diyor ve ilanda yağ yakma, üfleme, duman atma yok diye ifade edilmesine rağmen! Bunu söyleyip yan çiziyorlar.
Hepsi biraz samimiyet arkadaşlar. Herkes artık borç harç alıyor benim gibi, kimi ise belki aylarca dişini sıkıp biriktirerek kredi ile zorlanıp alıyor.
Herkesin malı elbette kendine göre kıymetli ama insaf be kardeşim el insaf yani; 14000 yazmışsın motora, 2500 lira ya sıfır motor istiyor ve bunu alıcının üstlenmesini bekliyorsun!
Sadece şunu anladım kimseye güvenemiyoruz, güvenmemeliyiz. Bende güvenmeyi geçtim sadece kazıklanmamak iztiyorum.
Herkese hayırlı akşamlar.

motosiklet Staff answered 4 yıl ago

Çok haklısınız, öyle satış olmaz. Alım satımda fiyatta anlaşılır, baktırılır konuşulanın haricinde ek sorunlar çıkarsa yaptırılılır, yarı ücreti alıcıya yarı ücreti satıcıya mal olur. Sonuçta sıfır motor alınmıyor, ölü motora da para bağlanmaz. Yapılacak iey çoksa zaten motora para verilmez sahibine bırakılır ve oradan çıkılır.

Cumhur98 Staff answered 2 yıl ago

Scooter harici 125cc motorsiklet arıyorum! fazla yorulmamış, sorunsuz olursa iyi olur, boşuna yormayın, servis bakımı kağıtları yoksa almıyorum.

Emrer answered 2 yıl ago

2015 125cc İstanbul’dan Tekirdağ gidermi giderse nelere dikkat etmeliyim

Bulent answered 2 yıl ago

Ben Yıllardır Pcx’e binerim, sürekli ist Silivri, Tekirdağ giderim arada Yalova Bursa Balıkesir bazen, sağdan kontrollü giderseniz hiç sorun olmaz, aksi taktirde kaza ve kader hayırlı yolculuklar diliyorum

Bulent answered 2 yıl ago

2015 model 150cc var bende çok gittim geldim.
Bursa, Tekirdağ İstanbul arasında, durmadan benim motorun önceki sahibi İstanbul’dan Giresun’a gidip gelmiş 2 defa su soğutmalı motor gider yağına suyuna varyator kayışına bak devam et. Sorun çıkmaz yormaz, daha düşük CC model oolsaydi yold sıkardı.

Melih answered 2 yıl ago

125 CC cup motorumda motul 7100 kullanıyorum. yağ değişim zamanı yeni geldi. Castrol daha uygun, yağı kullananlar tecrübelerini söyleyebilir mi? Motul 7100 sentetik Castrol power 1 yarı sentetik galiba sentetik ten yarı sentetiğe düşünce hissedeceğim performans kaybı olur mu?

motosiklet Staff answered 2 yıl ago

yanlış yağ kullanıyosunn senin motorun krankı bilyalı krank senin minarel yağ kullanman gerekiyor yani motul 3000 kullanıcaksın 7100 krank yataklı olan devirçeviren makinelerde kullanılır siz sentetik değil minarel yağ kullanmanız her bin km değişmem iz gerek sağlıklı bir motora sahip olmak istiyorsanız

mehmetgok answered 2 yıl ago

Cup motorda hissedebileceğin hiç bir şey olmaz ben 14 yıl kullandım iş yerimde de hâla kullanıyorum. Zaten normal motorlar gibi 4000 km de bir değil, 2000 km de bir yağ periyodu olduğu için, hangi yağı koyarsan koy yağın koruma kapasitesi daha bitmediği için ve cup motorların devir olayı da 7 bini geçmediği için, motul gibi yağların hiç bir esprisi olmaz ve boşuna masraftır. Ben yıllardır castrolun bu ürününü kullanırım ve ilk cup motorumla (Mondial KH100) 180 bin km den fazla yol yaptım benim tavsiyem budur.

Bulent answered 2 yıl ago

Veya shell hx7 10 40 da kullanabilirsiniz

Your Answer

2 + 16 =