satılık motosikletler

SONDORS Metacycle vs. NIU RQi – Uygun fiyatlı elektrikli motosikletlerin savaşı

SONDORS Metacycle ve NIU RQi elektrikli motosiklet hem banliyö düzey fiyatlarının aşağı karayolu özellikli hızları getirerek piyasayı yeniden şekillendirmek için yarışıyor.

Metacycle ve RQi elektrikli motosikletler aslında birçok ortak noktayı paylaşıyor. Her ikisi de e-motosikletlerde uzmanlaşmış SONDORS ve e-scooterlarda uzmanlaşmış NIU ile daha hafif elektrikli iki tekerlekli şirketlerden doğdu.

Her ikisi de otoyol sürüşünden şehir gezintisine kadar uzanan gamı ​​​​yöneten hızlar ve menzillerde liderlik için savaşıyor. Her ikisi de, prizler olmadan bile şarj etmelerini sağlayan önemli bir özellik olan çıkarılabilir piller içerir.

Ancak iki şirketin yeni elektrikli iki tekerlekli modeller sunma konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip olduğu göz önüne alındığında, hem SONDORS Metacycle hem de NIU RQi elektrikli motosikletlerin, orijinal hedef tarihlerini biraz kaçırsalar bile ABD yollarında er ya da geç ortaya çıkması bekleniyor. Biz ise biraz geriden gelerek piyasanın el verdiği koşullarda elektrikli modellere geçmeye başladık, sürdürüyoruz ve yakın bir tarihte hepimiz elektrikli modellere geçmek zorunda kalacağız.

Her ikisinin nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için özelliklerine, istatistiklerine ve fiyatlarına bir göz atalım. Ama bize uygun fiyatlı gelen motosikletler 10.000 tl limitini geçmeyenler olduğunu belirtelim.

elektrikli motosiklet

Güç konusu
NIU, daha yüksek güçlü elektrikli motosikletlerin çoğuna benzer şekilde ortaya monte edilmiş bir motoru tercih ederken, SONDORS, maliyeti ve karmaşıklığı azaltmanın bir yolu olarak bir arka göbek motoruyla bağdaşan sistemleri tercih ediyor.

NIU RQi’nin başlangıçta 30 kW (40 hp) motor taşıyacağına söz vermişti, ancak NIU kısa süre önce motosikletin daha düşük özellikli bir versiyonunun sadece 5 kW (6,7 hp) sürekli motorlu bir motorla piyasaya çıkacağını duyurdu.

SONDORS Metacycle, iddia edilen sürekli 8 kW (10,7 hp) güç derecesine sahip biraz daha güçlü bir motor taşıyacaktı. SONDORS ayrıca motorun 14,5 kW (20 hp) güç derecesine sahip olacağını söylüyor. NIU, motorun güç derecesini açıklamadı.

Metacycle, RQi’nin ilk versiyonundan daha fazla güç sunacak gibi görünse de, daha ağır göbek motorunun ek yaysız ağırlığı ve motosikletin yol tutuşu üzerindeki etkisi bazı sürücüleri yavaşlatabilir. Henüz motosikleti test etme şansımız olmadığı için, bu konuda bir karar vermekten kaçınıyoruz.

Hız konusu
Yine NIU RQi için, tam güç motor ve ilk erken sürüm için farklı özelliklere sahip.

NIU başlangıçta 100 mph (161 km/s) maksimum hız sözü vermişti, ancak daha yakın zamanda motosikletin ilk sürümünün sadece 62 mph (100 km/s) ile sınırlı olacağını açıkladı. NIU 110 km / saat (68 mph) hızlı sürat yukarı sunacak. Bu, muhtemelen çoğu yeni sürücüyü heyecanlandıracak olan yüksek özellikli versiyondaki 100 mil – 160km vaadinden hala çok uzak.

SONDORS, Metacycle için 80 mph (130 km/s) maksimum hızdan söz edildi.

RQi’nin daha düşük hız versiyonu kesinlikle yavaş şeritle sınırlı olacağı daha kısa gezintilerle sınırlı olsa da, her iki motosiklet de teorik olarak otoyol yeteneğine sahip olacak.

Her iki durumda da, Metacycle ve RQi, millerin çoğunun şehir ve şehirdışı ortamlarındaki sürücülere daha fazla pazarlanıyor. Daha yüksek hızlar, motosikletlerin kısa süreliğine çalışmasına izin verir, ancak her iki hava soğutmalı motosiklet de büyük olasılıkla yüksek hızlarda uzun süreler geçirecek şekilde tasarlanmamıştır.

elektrikli motosiklet

Pil ve menzil konusu
Bir kez daha, RQi, hangi modele baktığımıza bağlı olarak iki farklı numarayla geliyor.

Orijinal tam özellikli motosiklet, 80 mil (130 km) menzile sahip toplam 7 kWh’lik bir çift çıkarılabilir pile sahipken, ilk versiyonun iki pili yalnızca 5,2 kWh’ye ve daha kısa bir 74 mil (119 km) menzile sahip.

İyi haber şu ki, NIU’nun menzil derecesi, Dünya Motosiklet Test Döngüsü’ne (WMTC) göredir, yani bu, sürücülerin bekleyebilecekleri oldukça gerçekçi bir menzildir.

SONDORS Metacycle, tek bir çıkarılabilir 4 kWh pil ile gelecek. Yaklaşık 50 lb’de (23 kg), tek pil oldukça ağır olacak, ancak çıkarılmasının oldukça kolay olduğunu gösteriyor.

SONDORS bize motosikletin maksimum 80 mil (130 km) menzile sahip olacağını söylüyor, ancak bu rakam için herhangi bir menzil testi yok, yani muhtemelen 25 mil (40 mil) civarında çok daha düşük bir hızda ölçüldüğü anlamına geliyor. km/s).

Şirket aslında gerçek bir menzil testi yaptı ve verileri paylaştı, bu da şehir ve otoyol seyahatini 60 mil (97 km) civarında birleştiren karma bir sürüş menzilini gösteriyor. Aslında yetersiz bir veri ama şimdilik bununla idare edeceğiz.

Ayrıca SONDORS ekibi 3 kWh yardımcı pil sunmayı planlıyoruz dedi.

elektrikli motosiklet karşılaştırması

Fiyat konusu
NIU, Çin pazarı veya ABD pazarı için nihai bir rakam açıklamadığı için fiyatlandırmayı karşılaştırmak biraz zor.

Çin pazarı RQi’nin yaklaşık 35.000 RMB’ye (yaklaşık 5.400 $) mal olduğu tahmin ediliyor. NIU’nun en büyük elektrikli scooter’ları için edinilen bilgiye dayanarak, benzer bir fiyatlandırma yapısı ile RQi’yi ABD’de yaklaşık 8.000 $’a çıkaracaktır.

SONDORS, Metacycles’ı 5.000 $’a önceden satış yaptı. Ama nihai fiyatın daha yüksek olacağını gösteriyor.

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir