satılık motosikletler

Şırnak Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Şırnak Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Merhaba değerli okurlarımız bu rehberimiz de sizlere kalınacak yerler, nerelere gidilir ve ne zaman gidilir başlıklarını derledik. Umarım beğenirsiniz.

Şırnak Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler Şırnak da Nerelere Gidilir?

Finik Ören Yeri ve Kalesi

M.Ö. 4000’li yıllara dayanan kalıntıları Cizre’de. Sarayları, kervansarayları, mağaralara oyulmuş evleri ve kadın ve erkek kısmalarını görebilirsiniz. Yakınlarda bulunan Finik Kalesi’nde çeşitli kısmalar da görülebilir.

Bazebde Ören Yeri

Dicle Nehri kıyısındaki kalıntılar çok eski zamanlara kadar uzanıyor. Bazebde ören yerinde bulunan taş köprü de görülmeye değer.

Cizre Ulu Cami


Hz Ömer zamanında eski bir kiliseden yeniden inşa edilen cami dikdörtgen planlıdır. Bu camideki en önemli eserlerden biri Ejderli’nin kapı tokmağıdır. Selçuklu dönemine ait bu kapı tokmağı, İstanbul’daki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

Nuh Peygamber Türbesi


Kuran ve çeşitli tarihçilere göre Nuh’un gemisi tufandan sonra Cudi Dağı’nda durdu ve bu bölge selden sonra yerleşim için seçildi. Restorasyonun ardından Nuh Peygamber’in mezarı halka açıldı.

Kasrik Ören Yeri

Sazirka denilen harabeler; Barajlar, köprüler ve şehir kalıntıları var. Boğaz şekli sayesinde ılıman bir iklime sahip olan bölge, çeşitli medeniyetler tarafından yazlık konut olarak da kullanılmıştır. Cizreli burayı hâlâ dinlenmek ve piknik yapmak için kullanıyor.

Kırmızı Medrese

Yapıldığı tuğlaların renginden dolayı kırmızı medrese olarak adlandırılır. Cizre’nin kurtarılmasından sonra 15. yüzyılda Cizre Dükalığı tarafından yaptırılmıştır. Külliye, yemekhane, derslik, avlu ve mezarlar var.

Abdaliye Medresesi (Mir Abdal)


15. yüzyılda inşa edilen medrese, aynı zamanda Memü Zin’de bahsedilen aşkı yaşayabileceğiniz bir yerdir. Hikaye, aşık olan ancak tanışamayan Mem ve Zîn’in aşkı ve onları engelleyen Bekir karakterini konu alıyor. Eserlerinde o dönemin sosyal ve kültürel hayatından ilhamlar da görülebilir. Medrese, Arap ülkelerinden ve ülkenin her yerinden çok sayıda turisti çekmektedir.

Şırnak’ya Ne Zaman Gidilir?

Yapmak istediğiniz aktiviteler ile şehre ne zaman gideceğinizi belirtebilirsiniz. Kaplıca turizmi için Şırnak’a gitmek isterseniz mevsimlik sonbahar veya kış aylarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle ılık suyun tadını çıkarırken eşsiz bir kış manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak tarihi ve kültürel bir tur atmayı tercih ediyorsanız yazların çok sıcak, kışların çok soğuk geçtiği şehri rahatça gezmek için bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Şırnak ‘da Nerede Kalınır?

Şehirde konaklamak isteyenler için farklı fiyat ve kalitede otel seçenekleri bulunmaktadır. Genellikle şehir merkezlerine yakın konaklama yerleri olmakla birlikte merkezden uzak kalmak isteyenler için uygun otel ve pansiyonlar da bulunmaktadır.

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir