satılık motosikletler

Siirt Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Siirt Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Merhaba değerli okurlarımız bu rehberimiz de sizlere Siirt kalınacak yerler, nerelere gidilir ve ne zaman gidilir başlıklarını derledik. Umarım beğenirsiniz.

RASIL HACAR (DELİKTİ TAŞ)

Bu yer nerede? Bölge, doğal oluşumu ve muhteşem manzarasıyla bir doğa harikası olan Siirt’in güneydoğusunda yer almaktadır. Yaklaşık 350 metre rakımda bulunan Rasıl Hacar Tepesi, yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor. Manzarası, doğal güzelliği ve dinlenme alanı ile oldukça popüler olan bu yer, Siirt merkeze yakın konumuyla da tercih ediliyor.

Sağlarca Kaplıcası (Billoris Kaplıcası)

Billoris Kaplıcası olarak da bilinen Sağdek Kaplıcası, Siirt’e 17 km. Uzaklıkta, Eruh ilçesine bağlı Sağdek köyünde bulunmaktadır. Kaplıca suyu Baton Nehri Vadisi’nde dere kenarındaki bir mağaradan gelir.Mağara genişleyip yüzeye ulaştığında kaplıca suyu kullanılır. Sodyum, kalsiyum, klor ve sülfat içeren kaplıca suyunun sıcaklığı 36 derecedir. Kaplıca suyu tek kaynaktan gelir ve tüm havuzdan beslenir ve Botan akıntısı ile karıştırılır.

BOTAN MAĞARALARI

Botan Mağarası, Botan Çayı ve barajın karşısında bulunan Siirt’in en ünlü mağaralarından biridir. Geçmişte kireçtaşı oluşumu ile insanların dikkatini çeken Botan Mağaraları hepimizin bildiği gibi ev olarak kullanılmıştır. Suyun aşınması nedeniyle kireçtaşı çözülmüş ve vadi boyunca çeşitli şekillerde mağaralar oluşmuş, o dönemde insanlar bu mağaraları evleri olarak kullanmışlardır.

BOTAN KANYONU

Kuzey platodaki Botan Çayı, dağlardan doğar. Botan Kanyonu aynı zamanda Dicle Nehri’nin Çukurca köyünde Çatak Deresi ve Büyükdere’ye bağlı bir kolu olup bundan böyle “Botan Suyu” olarak anılacaktır.

Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani hayatı boyunca çoban ve Hertz olmuştur. Ali Halife zamanında şehit çağrıldı. Bekan Mahallesi, Veysel Karani mevkiinde bulunan türbe, 16-17 Mayıs tarihleri ​​arasında Veysel Karani anma törenleri yapılacak. Türbe, Siirt’te ziyaret edilen yerlerden biridir ve her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Van üzerinden Siirt’e gelecek olan yolcular, Van kiralama seçenekleri hakkında bilgi almak için Yolcu360 üzerindeki Van kiralama seçeneklerini kontrol ederek konforlu bir ulaşım seçeneği seçebilirler.

İnce Kaya Kalesi / Kormas Kalesi

Kalenin en önemli özelliklerinden biri de Orta çağ’a ait olması. Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından hakimiyet altına alınan kale yüksek bir konumda bulunmaktadır. Siirt gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken kale, şatoya benzemektedir. Şirvan ilçesinin İncekaya köyünde bulunmakta.

SİİRT’E NE ZAMAN GİDİLİR ?

Genellikle doğu bölgelerinde ilkbaharın gelmesiyle turist sayısı artar. Bu doğrultuda Siirt’e ilkbahar ayında gitmek sizler için keyif verici olacaktır.

Siirt’te Nerede Kalınır ?

Bütçenize uygun her konaklama imkanının bulunduğu Siirt’te imkanlarınız dahilinde kamp’ta kalmak bile mümkün. Bu doğrultuda kamp bölgelerini veya otelleri araştırmanız yeterli

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir