Selam Vermek için Korna Çalmayın

iki motosikletli selam verir

Facebook grubumuzdan bir arkadaşın yazısını sizlerle paylaşıyoruz. Altında kendi imzası var. Yazı onundur veya değildir bilmiyoruz ama doğru bir paylaşım olmuş.

Motor sayfalarında sürekli selam veriyor vermiyor ve en kötüsü Korna çalıyor çalmıyor tartışmalarını okuyoruz.

Arkadaşlar ilk önce şunu kafanıza koyun. Korna ile selam verilmez. Korna sadece acil durumlar için. Trafikte olan kişiler senin birine selam verdiğini anlayamaz. Korna sesi çok insanlarda panik etkisi yapar. İnsan doğal olarak sesin geldiği yere bakma ihtiyacı duyar. Bu esnada gayri ihtiyari önüne bakmadığı için önündeki tehlikeyi fark etmeden çok daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

Lütfen arkadaşlar selam vermek için Korna çalmayın.

Selam sol elle gidon hizasından veya hafif altından biraz uzatılır. Hatta mümkünse işaret ve orta parmağı uzatarak yapar. Bu bir!

2ci
Selam, yapı olarak büyük Motorların( yani 500cc) den itibaren alışagelmiş bir durum. Daha alt cc lere selam vermemek anlamınada gelmez. Arzu eden selam verir veya vermez. Bu selam işini gurur meselesi yapmak mantıksız bir konu. Avrupa ülkelerinde bu kesin kuraldır alt cc’lere kesinlikle selam verilmez. Bunu ister kabul edin ister etmeyin. Ha güzel yurdum Türkiyede herkese selam veriliyorsa oda güzel bir şey.

Ama şunu unutmayın. Gelene gidene selam vericem derken kendini trafikte tehlikeye atıyorsun. Çok insan zaten zar zor motor sürüyor ve eğitimsiz.
Birde tüm sene sürenler var sadece güzel hava sürenleri var. Bu durumda tüm sene sürenler ilkbaharda selamı keser.

Çünkü
Güzel hava şoförlerini Motorcudan saymazlar.
Onlar Sonbaharda yine selam vermeye başlarlar. Yani köküne kadar Motorcuyum diyenlere.

3cü hiç bir aklı selim olan Motorcu kalabalık ve karışık bir Trafikte illa selam verecek diye elini gidondan bırakıp selam vermez çünkü kalabalık ve karışık trafikte kendini ve başkalarını tehlikeye atar.
Selam vermemenin binbir sebebi vardır fakat bu bizim kafamızı meşgul etmemesi lazım. Bizin daha çok titiz davranmamız gereken konu, bizimle gelecek veya tur atacak kişinin eğitim alıp almadığı, Kaskını doğru taktığı, Kıyafetleri Motor sürmeye uygun olması ve mesela benim en çok değer verdiğim konu sürüş, fren, viraj vb. Eğitimi alıp almadığı.

Ben şahsen eğitimsiz, kasksız, Aksesuarsız veya yol ve trafik tecrübesi olmayanla yola çıkmam kolay beri. Aceleci ve kavgacı ruhlu kişi ile mesafeli olurum, bencil ve hep kendini haklı çıkaranlarla muhatap olmam, çünkü bu insanlar illa yola bir huysuzluk yapar ve bütün atmosferi darmadağın eder. Morali bozuk insanda trafikte konsentrasyonsuz olur ve hem kendini hem başkalarını tehlikeye atar.

Arkadaşlar Motor ilk etapda bir Hobby’dir, neşedir, haa bazı arkadaşlar için Meslek’dir.
Motor her ne olursa olsun çok büyük bir konsantrasyon isteyen, titizlik isteyen bir Hobby’dir.
Akşam sağ salim evimize, bizleri sevenlerimize kavuşalım. Güzel ve sağlıklı zamanımızı onlarla geçirelim.

Saygılarımla
Trojaner Zweirad Çiftteker

Yazının linki facebook’ta – yorum yapmak isteyen okuyabilir.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol