Scotty ve Uber araçlarını bağlayacak trafik yasası yürürlüğe girdi

0
482

Yasanın 26’ncı maddesine göre izinsiz yolcu taşımacılığı cezası 3 bin 6 TL’den tekrarında katlanarak büyüyecek şekilde 5 bin 10 TL’ye çıkarılırken, araçların da sahibine ve sürücüne bakılmaksızın 60 güne varan süreyle trafikten men edilmesi cezası getirildi. Önceden Uber ve Scotty sürücüleri araçlarını başkalarının üzerine alarak, bağlanmaktan dolayısıyla araçlarının emniyetle anlaşmalı garajlara çekilmesinden kurtuluyorlardı.

Yasada yer alan bazı değişiklikler ayrıca şöyle:

Yasayla ayrıca usule aykırı çakar lamba ve siren takılan araçlara bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Söz konusu aracı kullanan sürücü aracın sahibi değilse ayrıca tescil plakasına da ceza kesilecek. Bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlar 15 gün trafikten men edilecek.

Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişiklik 30 gün içerisinde araç tescil belgesine işlettirilecek. Bunu yerine getirmeyenler 108 lira idari para cezasına çarptırılacak.
Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgelerine el konulacak.

İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek.

Sürücü belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.

Tescil belgesi ile tescil plakası almayan ve hurdaya ayrılan araçlarla karayollarına çıkan sürücülere bin 2 lira idari para cezası kesilecek.

Yasa’nın Resmi Gazete’de yayınlanan tamamına ulaşmak için: BURAYA TIKLAYIN

kaynak: www.ohaberbu.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here