Puig, Yamaha MT-09 SP'ye Dayalı Diablo Konseptini Tanıttı
facebook motosiklet grubu

Puig Yamaha MT-09 SP’ye Dayalı Diablo Konseptini Tanıttı

Diablo, Puig’in Everflowing Design projesinin bir sonucu ve ağırlıklı olarak aerodinamiğe odaklanıyor. Motosikletin keskin gövdesi rüzgar tünelinde test edilmiştir ve sürücünün konumunu dik cadde odaklı duruştan agresif, tamamen sıkışmış bir konum önemli ölçüde değiştirmiştir. Dahası, üstyapı elemanları, daha fazla yere basma kuvveti sağlamak için belirli elemanların ne zaman hareket ettiğini belirleyebilen sensörler ile aktif aerodinamiğe sahiptir.

Ön cam yukarı ve aşağı geri çekilerek sürücüyü rüzgar darbesinden korurken, kaporta yanlara doğru uzanarak yere basma kuvveti sağlar ve motoru soğutmak için hava sağlar. Diğer çarpıcı unsurlar arasında, şık tek LED far ile baştan sona yeniden tasarlanmış ön uç ve tasarıma kusursuz bir şekilde entegre edilmiş LED’lere sahip keskin arka kaporta yer alıyor. Önde, kaporta, motosiklete akıcı, son derece agresif bir duruş kazandıran üçlü ağaçların üzerine uzanıyor. Disk fren kapaklarının tüm görünümü tamamen fütürist tutarken daha da fazla aerodinamik sağladığı söyleniyor.

Elbette, tüm kurulumun ne kadar karmaşık olduğu göz önüne alındığında, Diablo’nun en azından şimdilik bir konseptle sınırlı olacağını varsaymak güvenli. Çeşitli sokak odaklı modeller için bunun gibi şeyler geliştirmenin ve pazarlamanın pahalı olmasının yanı sıra teknolojik olarak ne kadar karmaşık olacağını sadece hayal edebilirsiniz. Ayrıca, zaten üreticinin fabrikasından motosikletlere o kadar çok Ar-Ge gidiyor ki, aerodinamik unsurları bu şekilde büyük ölçüde değiştirmek anlamsız görünebilir.