Plakanız Çalındıysa veya Düştü İse Ne Yapmalısınız?

by motosiklet
1 ay ago
199 Views

Plakanız Çalındıysa veya Düştü İse Ne Yapmalısınız? Merhaba motosiklet veya diğer araç kullanıcıları, bu durumda yapacağımız çok basit ve sırası şöyle oluyor. Plakası çalınan arkadaşlar sırayı biliyor olabilir, ben sizin için tekrarlamış ve karşınıza çıkabilecek durumlardan bahsedeyim.

 1. Plakanız çalındı ve bunun farkına vardınız.
 2. Hemen adresinize en yakın karakola gidip ifade, zabıt tutturuyorsunuz. herhangi bir ücret almıyorlar, polis size bu konuda acilen tutanak tutup yardımcı oluyor çünkü olay çok önemli.
 3. Aldığınız tutanakla beraber notere gidiyorsunuz, çalıntı tutanağını ve ruhsatınızı noter’de işlem yapacak elemana veriyorsunuz.
 4. Noter işlemleri yapıyor, size bir plaka belirliyor ve size değiştirdiği plaka numarasını gösteren belgeyi veriyor.
 5. Belgeyi alıp diğer sizden parayı alacak olan notere ödeme yapıyorsunuz.
 6. Ödediğiniz miktar 206 tl oluyor. Yani çalındığında ilk olarak cebinizden 206 tl kadar bir para çıkıyor.
 7. Size ruhsatınızla beraber plaka basım belgesi veriyorlar.
 8. İlgili Şoförler odası yani Plaka basım yerine gittiğinizde bazen motosiklet plakası bitmiş olabiliyor o yüzden gitmeden telefon edin ve “plaka var mı” diye sorun. Bazen bitmiş, bazen gelecek diyebiliyorlar.
 9. Randevu gerekmiyor, bazen aşırı yoğun olduklarında sıra uzuyor ama hızlı çalışıyorlar.
 10. Plaka bazımı içinde 24 tl ödüyorsunuz. Yani toplamda cebinizden 230 tl para çıkıyor. Aşağıda ümraniye şoförler odasının fotoğrafını çektim, yani işlemleri burada yaptım.
 11. Tüm olay burada bitmiyor, trafik sigortanızı sigorta aldığınız şirkete telefon edip değiştirmeniz ve yeni plakanızı bildirmeniz gerekiyor. Bu önemli bir konu, bunu değiştirmezseniz ve trafik polisi çevirirse, trafik sigortanız olmadığı için ceza yersiniz. Sigorta şirketi size TRAFİK SİGORTASI PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ (PRİMSİZ) ZEYİLNAMESİ gönderiyor. Trafiğe işlenmesi ve sizin üstünüze aktarılması birkaç gün sürebiliyor.

Durum başıma geldiği için yeni fiyatları ve ödeyeceğiniz miktarı yazdım. Umarım başınıza gelmez.

Herkese iyi sürüşler

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir