Öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran 10 şey

1
2131

Öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran 10 şey tabiki de kaza raporlarıdır.

1. Gözlenen kazaların %60’ında sürücülerin kask kullanmadığı görülmüştür. Bu sürücülerin %26’sı rahat edemedikleri için, %53’ü herhangi bir kaza ile karşılaşma ihtimalini akıllarına bile getirmedikleri için kask giymediklerini belirtmişlerdir.

2. Herhangi bir sigortası (tam kapsamlı, sağlık, kaza, hayat vb. ) olan sürücü sayısı %10 un altında bulunmuştur.

3. 50 cc altı motosikletlerin içinde skutırların ölüm oranı moped gibi motosikletin bacakların arasına konumlandığı modellere göre daha yüksek.

4. Yine 50 cc altı modellerde 41 ve daha üzeri yaşlarda olanların ölüm oranı genç kazazedelere göre 8,5 kat daha fazla.

5. Ölenlerin %64’ü başka bir araç yüzünden değil, kendi kendilerine kaza yapmışlar ve büyük oranda yoldaki tehlikeleri geç fark ettikleri ve gerekli tepkileri (manevraları, hareketi) veremedikleri için kaza yapmışlar.

6. Kazaların büyük kısmı şehir merkezlerinde ya da çok yakınlarında gerçekleşmiştir.

7. En yüksek ölümlü kaza oranı 26-40 yaş arasında gerçekleşmiştir.

8. Tıpkı 50 cc. altı sınıfta olduğu gibi bu sınıfta da, büyük oranda, sürücü, başka bir aracın kazaya karışma durumu olmadan, kendi hatası sebebiyle öldü. En sık yapılan hata sürücünün yol tehlikelerinde verdikleri yanlış kararlar olarak öne çıktı; motosiklet sürücülerinin %44’ü de kaçış manevrasını doğru yapamayarak araçlarının kontrolünü kaybettikleri ortaya çıkmıştır.

9. Gece sürüşü ölümcül olabilir. MAIDS raporuna konu olan bir çok kaza gündüz vakti gerçekleşmiş olsa da, ölümcül kazalar gözle görülür şekilde gece vakti daha belirgin olarak gerçekleşmiştir.

10. Yaralanmaların %31.8’i alt kısımda, %24.3’ü üst kısımda ve %18.4’ü de baş bölgesinde oluşur.

Ehliyet alın (bu ülkemizde: “Ek eğitim alın!” demek oluyor unutmayalım). Sürücü ne kadar eğitimsizse o kadar kaza yapmaya yakın oluyor.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here