satılık motosikletler

Noter Araç Satış Ücretleri 2021, 2022

ruhsat ve plaka işlemleri

Noter Araç Satış Ücretleri 2021, 2022

Noter Araç Satış Ücreti 2021 yılında değişti. Araç alım satım noter ücreti 2022 fiyatları yüzde kaç zamlı olacak? Noter araç satış ücretleri 2020 yıla göre yaklaşık %38 kadar zamlandı. Noter araç satış ücreti 2022 yılında ise yaklaşık %50 daha zamlanacağı tahmin ediliyor.

Araç satış işlemlerinde notere ödenmesi gereken ücretleri alıcı ve satıcı bu masrafları aralarında konuşarak kimin ödemesi gerektiğine karar verebilir. Noter araç satış ücretleri 2021 yılında diğer yıllarda olduğu gibi değişti. Araç alım satım işlemleri Karayolları Trafik Kanunun belirlediği ölçüde noterlik görevi yapan kurumlarda gerçekleştirilmektedir.

Araç satışında noter satış işlemleri ücreti alıcıya ait’tir. Notere ödenecek toplam tutar 2020 yılı için 226,50 TL olarak belirlenmişti. Toplam tutar içerisinde; 148,50 TL noter evrak bedeli, 54 TL noter ücreti, 24 TL belge baskı ücreti yer alıyordu. Plaka değişim ücreti ise araç satış masrafı dışında tutulur. İstanbul’da araç plakası sınıflarında plaka bulmak, sıraya girmek ve kuyruk bekleme gibi farklı durumlar olabilmektedir. Motosiklet plakaları sınırlı sayıda olduğundan bazen bulunmamaktadır. Gideceğiniz kuruma telefon etmeniz halinde ellerinde motosiklet plakası olup olmadığını, ne zaman geleceğini sorabilirsiniz. SOrmadan kuruma gidip sıraya girdiğinizde zamanınızın boşuna gitmesine neden olabilirsiniz.

Notere ödenecek toplam tutar 2021 yılı için 305 TL olarak belirlenmiştir. Toplam tutar içerisinde; 189 TL noter evrak bedeli, 74 TL noter ücreti, 42 TL belge baskı ücreti yer alıyor. Plaka değişim ücreti ise araç satış masrafı dışında tutuluyor.

Notere ödenecek toplam tutar 2022 yılı için 457 TL olacağı tahmin edilmektedir. Toplam tutar içerisinde; 259 TL noter evrak bedeli, 124 TL noter ücreti, 74 TL belge baskı ücreti yer alacağı öngörülmektedir. Plaka değişim ücreti ise yine araç satış masrafı dışında tutulacaktır

Plaka değişikliği veya düşüp, kaybolma halinde yeniden çıkartma için gerekli evraklar ise şunlardır:

  • Geçerli kimlik belgesi
  • Zorunlu mali sorumluluk sigortası
  • Araca ait eski trafik belge ve plakaları
  • Noter satış belgesi ya da geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Şoförler odasından alınan araç nakil dosyası

Plaka işlemleri hariç işlemlerin hepsi Noterlerde yapılabilmektedir. Plaka basım kağıdını alıp ilgili kuruma götürmeniz yeterlidir. Verilen randevu zamanında size plakanız teslim edilmektedir.

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir