Norton Yeni Bir Elektrikli Motosiklet Geliştiriyor

Norton Yeni Bir Elektrikli Motosiklet Geliştiriyor

TVS, Norton Motorcycles’ı 2020’de satın aldığından beri, gelecekte Norton’un elektrikli modellere yönelmesi için elinden geleni yaptı.

TVS’nin ortak genel müdürü Sudarshan Venu, 2020’de bir röportajda bu konuyu gündeme getirdi. Norton’un ileriye dönük yolunun ne olabileceği hakkında pek bilgimiz yoktu, şimdi oldu.

17 Haziran 2022’de Norton Motorcycles nihayet beklediğimiz büyük duyuruyu yaptı ve isim her şeyi söylüyor: Project Zero Emission Norton. Birleşik Krallık hükümetinin Advanced Propulsion Center 19 girişiminden fon aldıktan sonra Norton, tüm sistemlerin kendi özel elektrikli motosiklet geliştirme nişini kullanıyor.

Neye benzeyecek?
Resmi duyuruya göre, oldukça doğal olarak, “elektrikli ürünler kesinlikle Norton’a benzeyecek.” Nasıl olacak? Orada, şirket kendisine son derece yüksek bir çıta koyuyor. Norton’un kendi sözleriyle belirttiği hedef:

Norton Yeni Bir Elektrikli Motosiklet Geliştiriyor

“Akünün ağırlığı ve boyutu araç tasarımını tehlikeye attığından, bugüne kadar elektrikli ürünler ya menzil ya da performans sunuyor. Ancak, Norton ekibi içindeki kapsamlı mühendislik ve tasarım deneyimini kullanan bu proje, aynı anda yarış performansı ve tur aralığı sunarken bu tavizi ortadan kaldırmayı hedefliyor.”

Norton, arzu edilen, menzil açısından zengin bir elektrikli motosikletin kodunu kırmaya çalışırken kesinlikle yalnız değil.

Deneyimli elektrik markaları Energica ve Zero ile eski OEM Triumph da bölgeyi keşfetmekle meşgul. Ayrıca, Haziran 2022’de Kanada, British Columbia’daki üretim tesisini inşa etmekle meşgul olan Damon Motorcycles da var.

Elbette Norton, uygulanabilir bir tasarım üzerinde çalışmaya başlamak için konu uzmanlarından oluşan iyi bir ekiple çalışıyor. Proje ortakları arasında Warwick Üniversitesi’nde Delta Cosworth, HiSpeed ​​Limited, Formaplex Technologies, M&I Materials, INDRA ve WMG bulunmaktadır. Delta Cosworth pil takımı üzerinde çalışıyor ve HiSpeed ​​Limited, motor tasarımı ve üretim uzmanlığını ödünç veriyor. Formaplex Technologies, kompozitler üzerinde sıkı bir şekilde çalışırken, M&I Materials, dielektrik soğutma yağı geliştirmenin kritik görevini ele alacak.

Bu, araçtan eve şarj teknolojisi üzerinde çalışacak olan INDRA’yı bırakıyor ve elbette WMG, pil teknolojisi, modelleme ve yazılım geliştirmede yardımcı olacak.

Kısa bir bilgi: Orijinal firma 2006’da faaliyetlerini askıya aldı, ancak 2008’de Norton Motorcycles olarak yeniden canlandırıldı. Bu firma, Hindistan’ın önde gelen motosiklet firmalarından biri olan TVS Motor Company tarafından o yılın Nisan ayında satın alınmadan önce 2020’nin başlarında yönetime girdi.

TVS, Solihull’da yeni bir üretim tesisinin açılışı da dahil olmak üzere Norton’a 100 milyon sterlinlik bir yatırım yapmayı taahhüt etti.

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Ural ve norton motorlar mükemmel fakat fiyatları ilk senelerdeki gibi olsa tanından yenmezdi

Başka Yazı Yok

1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol