Nerede O Eski Caddelerin Tozunu Attıran Motorlar

by melani nilay
5 sene ago
124 Views

Özellikle 1970 yıllarında caddelerin tozunu attıran motor taşıtlarının şimdilerde kült figür olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu durum şüphesiz kendi toplumumuz için de yurtdışı motor yıldızları için olduğu kadar geçerlidir. Motor taşıtları onları kullanlar için bir dönem hayatta yaşadıkları envai çeşit iç küçük çocuklarına yönelik bir araç haline gelmişti. Fakat bu noktada yine de tüm dünyayı sarsan çalkantılara, fırtınalara yol açan hiçbir şeyi yabancı meta haline getirmemiştir. Görünüşe göre o dönemlerde bir motor kullanıcısına karşı hayatının sonunda illa ki tercihen aksiyonla dolu bir doruk noktası bulunması gerektiği şeklinde yaygın kabul gören bir kural vardı. Bu tür düşünsel bir yapının oluşmasında pek tabii motor üzerine yapılmış çeşitli filmler, reklamlar, kitaplar ve belki de müzikler büyük bir etken olarak varlığını sürdürmekteydi.

Nerede O Eski Caddelerin Tozunu Attıran Motorlar

classic motorcycle

classic motorcycle


Peki, daha sonra ne oldu? Bir şey vuku buldu ve motor dünyasında yepyeni bir sayfa açıldı. Bu dünyanın öznesi ve yüklemi yine aynıydı fakat bu sefer hikaye başkaydı. Yani o dönemde motor kullananlara karşı olan yaklaşım ve bakış açısıyla bu dönemde ortaya çıkan anlayış arasında farklılıklar vardı. Esasında motosiklet kullanmaya başlamak, bir noktada güneşteki görünmeyen patlamaların dünyanın dengesini değiştireceğini keşfeden sözde bir bilim adamının öngörüleriyle başlar. Yani bu tuhaf bir serüvendir. Dolayısıyla onu dönem dönem ayırmak ve üzerinden kronolojik bir hikaye yürütmek yanlış olacaktır.

Nerede O Eski Caddelerin Tozunu Attıran Motorlar

classic motorcycle

classic motorcycle


İyi motor kullanıcıları çok iyi bilir ki motorun karmaşıklığı onu kullanan kişiyle ilgilidir. Bu yüzden motor, kullanıcısına her zaman farklı açılımlar yapması için müthiş fırsatlar sunar. Tam bir eko – sistem esasında. Çünkü bir yerde motor kullanmak, onun sahibi için hayatının projesi. Dolayısıyla nereye giderse gitsin daima onun yanında.

Nerede O Eski Caddelerin Tozunu Attıran Motorlar

classic motorcycle

classic motorcycle


Motor entellektüel bir aksiyon olduğu için diğer taşıtlara oranla çok daha efsanevidir. Geçmişten bugüne motor kullanım şekillerine ve sıklıklarına baktığımızda esasında tek gördüğümüz farklılık motorun arkasındaki platformun değişmiş olmasıdır. Birtakım binalar yıkılıyor, yerine yenileri yapılıyor fakat motor 1970 yıllarında neyse bugün de hala varlığını aynı şekilde sürdürüyor.

Etiketler: , , ,

2
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir

[…] ve ikinci nesil motorlarının doğuşu: İngiltere, 1959-1983 ve 1985-1988 yıllarıdır. Bu yıllar cafe racer adının ve tadının en şiddetli yaşandığı modern […]

Motorcu Baba

Güzel yazı olmuş, elinize sağlık