Motosiklette Ölmek İçin 10 Yol

0
288

Kimse ölmek istemez. Bu bunları yaparsanız kesin ölürsünüz demekte değildir. Bunları yaparsanız kaza yapma ihtimaliniz artar demek istiyoruz da bakalım neleri yaparsanız kaza ihtimali artıyor maddeler halinde görelim.

  1. Bir yarış motoru veya bir kros motor sizin için veya sürüşünüz için uygun olmayabilir. Ben illaki buna bineceğim derseniz, mutlu olmadığınız motorda sürüş hem zevksiz hem sorunlu olacaktır. Kaza nedeni değildir fakat “uygun motor için uygun insan” sözünü bir kez hatırlayın derim.
  2. Virajları hızlı almak bir risktir, tozu var, yola düşen atıkları var, çamuru var, hız ayarlaması var. Pistte yapılacak hareketlerin şehiriçinde yapılması öldürmez ama sakat bırakabilir. Artistliğin aşırı dozu öldürür.
  3. Şehiriçinde takip mesafelerini önemsemiyorsan, sen zaten kazaya müsait bir insansın. Birde hızın varsa öldürmeyen Allah bile öldürebilir.
  4. Uzun süre motosiklet kullanmadıysan hemen alırım kullanırım, hızımı da yaparım dememek gerekiyor. He tabi bu sana komik geliyor olabilir, keyif senin.
  5. Diz değdirme, baş değdirme gibi hareketlerden mutlaka uzak dur, hele yeni bir kullanıcıysan, zorlama hepsinin bir zamanı var. Nasılsa öğreneceksin, sadece biraz daha deneyimlemeye çalış sonrası zaten geliyor. Ama teker yapıcam, kafa sürtücem modeli çok arkadaş gördük, viraja giriş ile bir çoğu vefat etti.
  6. Motorcunun eksik giyiminden bahsetmiyorum bile, “düşünce yerden kazırlar” lafı buradan geliyor. Eksik ekipman veya giyimle yola çıkılmaz. Ölümlerin çoğu bu laf dinlememezlikten geliyor. Yani seçim senin.
  7. Şehiriçinde hızda aynı şeydir, önüne neyin çıkacağını bilemezsin. Umulmadık olaylardan şehiriçinde bolca var. Bakkala giderken bile kask tak diyenlerin bir çoğu ilk kazalarını kasksız yapmış olanlardır. Ölüm ister yolda ister bakkalda gelir, korumanı sağlam tut.
  8. Umulmayanı beklemelisin, hazırlıklı olmalısın. Dönerken gazı açarım, herkesi geçerim modeli çok kaza görürsün, onların arasına katılmak çok kolay bas gaza, viraja girerken yine gaz aç, viraj içinde tekrar gaz aç bmyle ölene kadar devam et… Hayırlısı
  9. Önüne bir an bakmıyorsan, ayrıca 100 km kadarsa saniyede 20 metre kadar mesafe alırsın, önünde araçlar varsa ve bir an bakmıyorsan hadi sana eyvallah.
  10. Islak yol her zaman karşına çıkar o yüzden şu hep bahsedilen ileriye bakış olayını, çevreyi kontrol etmeyi. Defansif sürüşü unutma unuttuysan hatırlamak için yazılarımız arasında gez iyi bilgiler veriyoruz.

Kazasız sürüşler

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here