Motosikletler ile otomobilleri birbirine bağlayacak teknoloji kazaları engelleyecek

0
705

Motosikletler ile otomobilleri birbirine bağlayacak teknoloji kazaları engelleyecek

Motosiklet sürücüleri, bir kaza durumunda otomobil sürücülerine oranla 18 kat daha fazla ölüm riski ile karşılaşıyor. Bosh bunu engellemek için yeni teknoloji bir cihaz geliştirdi.

Geçen yıl, sadece Almanya’da 30.000 motosiklet kazası oldu ve bu kazalardan yaklaşık 600’ü ölümle sonuçlandı. Bunu değiştirmek isteyen Bosch, iş ortakları Autotalks, Cohda Wireless ve Ducati ile birlikte bir prototip akıllı çözüm geliştirdi. Bunun ana nedenlerinden biri, motosiklet sürücülerinin hem kavşaklarda hem de geçiş sırasında karayolu trafiğinde genellikle gözden kaçırılması.


Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Motosiklet sürücüleri için bir dijital koruyucu zırh oluşturarak motosikletlerin ve otomobillerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlıyoruz. Amacımız tehlikeli durumların ilk anda meydana gelmesini önlemek.” dedi.

MOTOSİKLET VE OTOMOBİLLER BİRBİRLERİYLE İLETİŞİM KURABİLECEK

Bosch Teknolojinin kaza araştırmasının tahminlerine göre, motosikletlerin ve otomobillerin birbirleriyle iletişim kurması, motosiklet kazalarını yaklaşık üçte bir oranda önleyebileceğini ortaya çıkardı. Dr. Hoheisel, “ABS ve motosiklet denge kontrolü gibi emniyet sistemleri aracılığıyla Bosch, motosiklet sürmeyi çok daha emniyetli bir hale getirdi. Şimdi motosikletleri birbirine bağlayarak, bu emniyeti bir üst seviyeye taşıyoruz” dedi.

Kaynak: son haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here