Motosikletle ilgili en çok sorulan 8 soru

Motosikletsitesi.com olarak bize en çok sorulan 10 soruya cevap vermeye çalıştık. Motosiklet severler yeni başlayanlar, uzun süredir sürenler ve vazgeçemeyenler için cevaplıyoruz.

 1. Motosiklete başlarken mutlaka ders almalı mıyım?
  Evet almalısınız. Özellikle büyük kentlerde yaşayanların daha fazla ders alarak trafikteki hatalara ve tehlikelere karşı nasıl davranacaklarını çok iyi öğrenmeleri gerekiyor.
 2. Hangi motosiklet ile başlamalıyım?
  Scooter 125cc, 150cc motosiklet ile başlayabilirsiniz. Marka model istiyorsanız önerilerimizin olduğu sayfaya bakabilirsiniz. Ama spor bir model istiyorsanız. SS motosiklet önerileride bulabileceğiniz sayfamıza bakarak önerilerimizi görebilirsiniz. 125cc super sport model önermiyoruz. Çünkü bir süre sonra zayıf kaldığını düşünüp satmaya çalışacaksınız. Bu konuda 250cc ile başlamak ve başlamadan önce iyi bir eğitmenden ders almak gerektiğini unutmayın.
 3. B sınıfı ehliyetle hangi motosikleti sürebilirim?
  Yeni gelen ehliyet yönetmeliği ile beraber B ehliyeti ile “M” yani Moped sınıfı motosiklet kullanabiliyorsunuz. Moped sınıfı 50cc hacmi ve 45 km/saat hızı geçmeyen motosiklet demektir. Daha fazla motor gücüne sahip olan tüm motosikletler ise ehliyet ister.
 4. Çalınan motosikletimi nasıl bulabilirim?
  Bu gerçekten takip gerektiren bir konu. Fakat kendiniz bulmaya çalışırken tehlikeli durumlara dönüşebilecek, kavgaya ve bıçaklanmaya kadar varabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz durumlarda polisten yardım istemeyi, çalıntı ihbarı yapmayı unutmayın. Şayet siz polis kuvvetlerinden önce bulursanız, ilk önce onlara haber verin. Bizim sayfalarımızda ve gruplarımızda paylaşarak yayılmasını ve bulan birisi varsa yerinin belirlenmesini sağlayabilirsiniz.
 5. Bu soru en sık sorulan sorulardan, ilk önce iyi bilen birisi ile alacağınız motoru inceleyin, ustaya götürün ve motoru teslim almadan önce parayı vermeyin. Noter, tramer ve kaza sorgusunu, vergilerinin tam yatıp yatmadığını, üstünde ceza olup olmadığını iyice öğrenin.

 6. Uzun yolculuklarda düşük cc motor problem olur mu?
  Uzun yolculuklarda cc önemli değildir. Eğer motosiklet ile acil gitmeniz gerekmiyorsa her güçte ve performansta motosiklet ile yolculuğa çıkılır.
 7. 125cc’den sonra 600cc bir motosiklete geçmek sakıncalı mıdır?
  Sürüş kabiliyetiniz ne olursa olsun 600cc bir motosiklet daha fazla tehlike içerir. Ders almadan 600cc bir motora yükselmek, tavsiyem değildir. Alacağınız en fazla 300cc’lik bir motosiklet olmasında ölüm ve yaşam kadar fark var.
 8. Çarpıp kaçan bir arabayı nasıl ihbar edebilirim?
  Bu tarz ihbarlar bildiğimiz kadarıyla ilk önce trafiğe bildiriliyor sonrada Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuluyor. Bu yüzden çarpıp kaçan bir araba varsa plakasını almayı, bir fotoğraf çekmeyi, olay yerinin fotoğrafını hatta videosunu çekmeyi unutmayın. Bu delillerin hepsini savcılığa teslim ederek olayın çözülmesini bekleyin. Ayrıca trafik sigortasına bildirerek tazmin talebinde bulunun. Tabiki ilk önce aracın bulunması, şoförün yakalanması gerekmektedir.

iyi sürüşler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap