Motosiklete Başlayacağım, Neyle Başlayayım? Ne Alayım Sorusunun Cevabı!

by motosiklet
2 ay ago
92 Views

Uzun süredir süren birisi olarak bende beni tatmin etmeyen, işimi görmeyen bir çok motora bindim, sürdüm, kullandım ve değiştirdim. Motosiklete Başlayacağım, Neyle Başlayayım? Ne Alayım Sorusunun Cevabı ise çok basit…

Agresif motor severler 600cc’yi hedefler, kaslı motor sever. Etrafta takıldığında görüntüm güzel olsun der. 3 saniye veya 4 saniye arasındadır o makinaların 0 km/s ile 100 km/saniye’ye çıkış hızı. 200 kg ise ortalama ağırlığındadır. Hızlanır ama dikkatsizlikten ilk başlayanın canını yakan cinstendir. İşine gücüne gidiyorsan o motor senin için gereksiz bir yüktür. Başladığına, başlayacağına pişman eder. Kaza yaptığında ya bir daha tövbeler olsun dersin ya da bu sene kaza yapmasan gelecek sene seni sevdiklerinden ayırır.

Usul usul küçükten başlayanlara ise scooter yeterlidir ama aramızda enduro ile başlayanlar çoktur. 750 cc motor ise bu arkadaşlara fazla gelmemektedir. Aslında işinde gücünde olana, büyük şehirde yaşayana çok yeterlidir.

Chopper kullananlara ise diyeceğim şudur; Evet sen seri motor sevmeyen bir adamsan, gösterişi seviyorsan ama ucuzundan alayım diyorsan kuba superlight 200 sevebilirsin, ilk başlayan için gidip 883 harley davidson iron almayacaksan problem değil. Gücü kuvvetinde bu makina gaz verince şahlanır, iyi eğitim almamışsan üstünde duramazsın. Elinde gazı kaçırırsan sonuçlarına katlanırsın.

Gelelim Cross severlere, dağ, bayır, tepe ve çayır gezecekler ilk başlayacaksa toprak ve taş zeminler hemen altınızdan kayar. Bu makinaları zeminde tutmak daha zordur daha fazla bilgi ister. Yapacağın yol rota dışı ise bu makinalar tam sana göredir fakat gidip 790 cc bir cross makina alırsan hem ağır hem zor kullanırsın.

Yani işin özü kendine özgü, işine özgü, işini görecek hafif bir motorla başlamak iyi olacaktır.

Gariban gördüğümüz motorla başlamak tatmin etmesede, sen yeni başladığını düşün ve büyük makinalara basit gözüyle bakma.

Viteslinin zorlukları yokuşta zorlukları var, ağırlığının zorlukları var. Scooter’da bunları yaşamazsın. Gaz var birde fren. Aralardan kolay geçer trafikte kolay ulaştırır. Yani scooter işin ehli olmadan önce deneyim ve eğitim. Bütçemizin en az %50’sini giyim ve ekipmana ayıralım. 50bin tl’lik motor alanların 200 tl’lik kask aldığına şahit oldu bu gözler. kaza yapmam diyenin ilk ay alçılarda gezdiğini gördü bu gözler.

Son bir not: Otomobiller çukurları ortalar, sağdan geçerken seni sıkıştıracaklar, hızlanırsan üstünde rahat durabildiğin bir motor al, aradan geçersen bir araca dokunursan seni ezerler, kaza yaptığında aracınla kaza yapacaksın – ucuz olduğunda üzüntünde az olacaktır. Kapı açma kazalarını izlemediysen izle, yolda aniden durup şerit değiştirenleri göreceksin, panik yapmadan atlatmayı zamanla öğreneceksin.

Yani beklentilerini şimdilik ertele, işini görecek ufak bir motorla başla, zamanla büyütürsün. Seni küçümseyenleri, motorunla değerlendirenleri kaale alma.

iyi ve sağlıklı sürüşler

125 seçenekleri sizin için deyatları ile paylaştık, okumanız sizin yararınıza

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir