Giriş Yap
Motosiklet Vergileri Yeniden Arttı

yol vergisi

Yeni vergi düzenlemesi ile Uzak Doğulu motosikletlere yeni vergiler geldi. Honda, Yamaha, Kawasaki, Suzuki ve Bajaj gibi uzak doğulu firmalar getirilen yüzde 10 ek vergi ile sonradan uygulanmış %20’lik verginin toplamda %30 vergi olarak uygulanmaya başlayacağı ve Mayıs ayından itibaren geçerli olacağı belirtiliyor.

MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Başkanı Başarı Erbaş, bilgi paylaşarak; 21 Nisan 2020 tarihinde 31106 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2430 sayılı kararname ile yürürlüğe giren halen yüzde 20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi yüzde 10 daha artarak yüzde 30’a çıkarıldığını belirtti.

Bu ek vergi 30 Eylül’e kadar geçerli kalacak ve uzak doğulu motosiklet firmalarını doğrudan etkileyecek. Vergi artışı, nisan ayı sonuna kadar geçerli olmayacağı için fiyatlar şimdilik sabit görünüyor. Fakat yeni gelecek motosikletlerin bu kısa sürede getirtilemeyeceği vurgulandı. Uzak Doğulu firmalar üretimlerini durdurduğu için yeni üretilen değil, üretilmiş olanlar gelebilir.

AB ülkelerinden gelecek modellerde vergi artışı olmayacak. Bu son vergi artışıyla 250 cc altı ve 250 cc üzerindeki motosiklet fiyatlar ne olacak.

250 cc ve altında ilave gümrük vergisi yüzde 30, yüzde 8 ÖTV, yüzde 18 KDV eklendiğinde toplamda yüzde 56 oranında vergi uygulanmış oluyor. 10.000 TL fiyatı olan bir motosiklet tüm vergiler eklendiğinde 16.568 TL’ye geliyor. Yani 6.586 tl ek vergi tüketiciye yansıtılmış oluyor.

250 cc üzerindeki motosikletlerde ÖTV yüzde 37 olarak belirlenmiş durumda. Ek vergi, ÖTV ve KDV ile bir motosiklet kendine, bir motosiklet devlete almış oluyorsunuz.

Eylül sonunda vergilerin inmesi dileğiyle

İlgili Yazılar

1 Yorum

Adım gibi biliyordum vergilerin artacağından neyse eylül den sonra görüşürüz

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok