Giriş Yap
Motosiklet Tipleri

Motosiklet Tipleri

Motosiklet tipleri, birbirinden farklı özelliklerde ki motosiklet çeşitlerini ifade etmektedir. Günümüzde kişilerin ihtiyaç ve zevklerine göre pek çok motosiklet çeşidi bulunmaktadır. Bu yazımızda yeni motosiklet sürmeye başlayanları kısaca bilgilendirmek istedik. Söz konusu motosiklet çeşitlerini gelin hep birlikte inceleyelim.

Commuter

Commuter, bir başlangıç motorudur. Söz konusu motor çeşidi kurye motoru olarak da isimlendirilmektedir. Genellikle az yakıt harcayan bir motor çeşidi olan commuter, kolay kullanımı ile de son derece dikkat çekmektedir. Hafif, dayanıklı ve uygun fiyatlı olan bu motor çeşidinin genellikle kuryeler tarafından talep gördüğünü ifade edebilmek mümkündür.

Scooter

Scooter, günümüzde en fazla talep gören motor tipleri arasında yer almaktadır. Şehir içi kullanımda son derece kolaylık sağlayan scooter, tıpkı commuter motorlar gibi kuryerler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Günümüzde kullanılan en pratik ve hızlı ulaşım şeklinin scooterlar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Maxi Scooter

Maxi scooter, scooterların abisi konumunda olan bir motor çeşididir. 250 cc ve üzerinde ki motosiklet hacmi bulunan maxi scooter, scooterlara oranla çok daha iri bir yapıya sahiptir. Özellikle rahat koltuklara sahip olmaları nedeni ile uzun yolda son derece konforlu bir sürüş deneyimi sağlar.

Chopper/Cruiser/Custom

Amerikan filmlerinde karşılaştığınız yelekli, çetevari ve dövmeli amcalar ile özdeşleştirilen chopper motorlar cruise ve costom isimleri ile de anılmaktadır. Son derece gösterişli bir motosiklet çeşidi olan chopper motorların yoğun bir ilgi gördğünü ifade edebiliriz.

Naked

Viraj kabiliyeti olarak son derece asi olan bu motosiklet tipi diğer motosikletlerden son derece farklı bir yapıdadır. Depo, far ve akü kapağı gibi mecburi alanlar dışında hiçbir şekilde grenaja sahip değildir. Bu nedenle İngilizce çıplak anlamına gelen naked kavramı ile ifade edilir.

Supersport

Bir yarış motosikleti olan supersport motosiklet tutkunlarının yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği bir motosiklet türüdür. Eşsiz görüntüsü ve hız kabiliyeti ile motosiklet tutkunlarının gönüllerini fethetmektedir.

Touring

Bir tur motosikleti olan touring uzun kilometreler yapılmak için üretilmiştir. Hatta touringlerin klimalı modellerinin dahi olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda motosiklet ile uzun yola çıkmak isteyen kişiler touringleri rahatlıkla tercih edebilir.

1 Yorum

Scooter kullanırken viraj sorunum oluyor, eğitim almadım, seyrederek olmuyor, bir eğitmen var mı ucuz yollu ders alacağım?

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok