1. Anasayfa
 2. Köşe yazıları

Motosiklet sürüşünde 7 trafik hilesi

Motosiklet sürüşünde 7 trafik hilesi
0

Günlük stresleri engellemek kolay değil, motosiklet kulanımı ise bize verdiği adrenalin, rahatlama, rüzgarı hissetme duygusu yüzünden bizler için önemli bir tercih sebebi. Stres topu olarak trafikte dolaşanlar var. Bizler ise kendi küçük motosiklet topluluklarımızda herşey bizim üstümüze geliyormuş gibi hissediyorsak yanılıyoruz. Sinirlerinden arındırılmış olan bizleriz, diğer araç sürücüleri ise sıkışık trafikte kapalı bir kutu içinde 2 saat trafikle boğuşarak evine ulaşmaya çalışan insanlardan ibaret.

urban traffic
Trafikte sürüş

 

Pozitif yönde değişmenin 7 hilesi nedir? Kolay yolu varmış dedirtecek bir kaç bilgiyi paylaşalım.

 1. Şeritler arasındaki geçişlerinizde daha sakin olun, çünkü şerideyeni geçen veya geçecek bir araç ilk önce harekete başlıyor sonraki 2. saniyesinde aynasına bakıyor. Bir uyarı almıyorsa geçişini tamamlıyor. Buradaki aynaya bakma süresi bazı kullanıcılar için ise külfet olmuş durumdadır. Yani bakmaları ve sizi görmeleri yaklaşık 5 saniye kadar alıyor. Onun bakış açısında durursanız ilerlemeniz ve sizi görmesi kolay olacaktır. Çünkü bizler daha küçük yer kaplayan ve görünürlülüğü daha az olan araçlarız. Bu aynaya bakma ise bir genelleme, süre değişebiliyor. Aynalarını hiç kullanmayan araç şoförlerine rastlarsanız bu süreyi boş vererek kornanızı kullanabilirsiniz. Korna kullanmayı pek sevmiyoruz ama çok gerekli olduğunu farketmeniz gereklidir.
 2. Öndeki araç ani frenlerse ne yapacağım diyenlerdenseniz mutlaka sol veya sağ tekerleğini izleyin, kolayca kaçmak için zamanı kısaltmış olursunuz.
 3. İlk önce çok fazla araç aralarına girmeyerek çıkacak sorunları önceden engelleyebilirsiniz. Trafiğin deliklerine sığmaya çalışmayarak kendinize huzurlu bir gün yaşatabilirsiniz. Bu sizin güne huzurlu devam etmenizi sağlayacaktır.
 4. Diyelim ki trafik o bölgeye doğru çok sıkışık. O istikameti kullanamdan gidebiliyorsanız büyük bir stresten kendinizi kurtarmış olursunuz. Mecbursanız, saatini daha az trafik olan saate çekerek büyük bir stresten kurtulup gününüzü normal şekilde sürdürebilirsiniz.
 5. Müzik dinlemek ise stresten kurtulmanın kolay yoludur.  Ama çok yüksek tempolu, aşırı gaza getirici müziklerin zihnimizi çok fazla oyaladığını ve davranış şeklimizi değiştirdiğini bilmenizde fayda var. Klasik müzik veya hafif müzik, aşırı tempo içermeyen müzik dinlerseniz trafikte tüm stres engellerini yok ettiğini fark edeceksiniz.
 6. Sol şerit stres topu olmak için birebirdir. Bu şeritte hiç bulunmayın, arkanıza yapışan pirelerden kurtulmanın, kornalardan sıyrılmanın yegane yolu budur. Rahat şekilde bir yere ulaşmak istiyorsanız, bu ülkede bu şeride sakın girmeyin, trafik açıksa orta şeridi belirleyin ve oradan huzurlu şekilde devam edin. Ama bir dakika burada da huzur vermeyenler var. Onları ne yapacağız derseniz,  arkanıza yapışan gördüğünüzde kenara çekilin ve yol verin. Tüm yapacağınız bundan ibaret olsun.
 7. Üstünüze kırdığını düşündüğünüz herhangi bir araç varsa ondan sadece kaçın, şerit değiştirin, yolunuzu değiştirin yani alakadar olmayın ve onuda şaşırtın. Şunu düşünün sizin üstünüze süren araçtaki şahış, çok kötü bir gün geçirmiştir veya içinde yanından geçen motosikletliler hakkında yalnış bildikleri vardır.

Bu arada hiç hız olayına değinmedik ama hızınızı normal ölçülerde tutun ve strese sokacak kadar hızlanmamaya çalışın. Daha pozitif bir gün geçirmeniz dileği ile hepinize iyi sürüşler.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Motosiklet kullanıcısı, blog yazarı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir