Motosiklet sürüşünde 5 temel nokta

1. Tetikte olmalısınız
Sürüş sırasında göz aldanması çok olur, herhangi bir uyuşturu madde içmekte göz dalgınlığı ve reflekslerde yavaşlamaya neden olur. Yolda telefonunuz çalarsa kenara çekmeden telefonu açmaya çalışmayın.

traffic-motorcycle

2. Yol hipnozundan kaçınmalısınız
Gözünüz yorgunsa zaten bir risk taşıyorsunuz demektir.  Uzun mesafe yola çıkacaksanız ufak bir kestirme bile yapmak göz yorgunluğunuza iyi gelecek yoldaki dalgınlığı engelleyecektir.

motorcycle in traffic

Yol işaretlerini okuyarak ya da gözlerinizin odağını yolun farklı açılarına yönlendirerek gözlerinizin dalmasını engellemelisiniz. Dikkatsizlik, odaklanamama sorunları ile karşılaşırsanız durup mola verin.

3. Motosiklet kullanırken çevreyi düşünmelisiniz
Diğer sürücülerin yapmak istediklerini önceden sezmek sizin kazaya karşı önleminizdir. Kaza kaçınılmaz olduğunda en kolay seçeneği seçebilmek biraz deneyim gerektiriyor. Çevredeki araçları paniğe itecek hareketler yapmak sizide doğrudan tehlikenin içine sürükleyecektir.

urban traffic
urban traffic

4. Ani hareketlere karşı gözleriniz açık olmalı
Yollar her türlü araçlar içindir. Ani bir hareket, üzerinize gelen bir araç gördüğünüzde korna çalmadan önce panik yapmadan olası boş gördüğünüz bir yere doğru direksiyonunuzu kırmak ve sonra korna çalmak her zaman daha iyidir. Hem çarpışmayı engellemiş hemde uyarınızı yapmış olursunuz.

park problem
park problem

5. Kask ve korumalar tam olmalı
Kask ve korumalar sizi sadece trafik kazalarına karşı değil, taş, kum, yoldan arabaların size doğru fırlattığı parçalardan da korumaktadır. Rüzgara uzun süre maruz kalmak kaslarınızda ve vücudunuzda kalıcı hasarlar yaratır.

freeway-traffic

Tarzınıza uygun motosiklet bakmak için kategorilerdeki önerilere ve incelemelere bakın.

Subscribe
Bildir
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Selam bu web sitesi vallaha billaha çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum

Çok teşekkürler.

Başka Yazı Yok

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap