Motosiklet Kazası Yaşamamak İçin Alınması Gereken 16 Önlem

by motosiklet
1 ay ago
112 Views

Motosiklet Kazası Yaşamamak İçin Alınması Gereken 16 Önlem Nelerdir?

 1. Motosiklet sürüşünde uykusuz olmamalısınız, bu sizi %50 kazadan koruyacaktır, dikkatiniz yerinde olunca göz dalgınlığı daha az olacaktır.
 2. Aynalarınızı kullanırsanız arkada gelen tehlikeleride görebilirsiniz.
 3. Yanınıza yaklaşan araçlara dikkat ederseniz, bu şekilde oluşan kazaların %30’unu engellememiş olabilirsiniz.
 4. Dönüşlerde ne zaman gaz verileceğini, ne zaman gazdan elin çekileceğini öğrenerek bu şekilde oluşan yanlış gaz açma sorunları ile oluşan kazaları engellersiniz
 5. Göz dalgınlığı, asfalt hipnozu gibi ad verilen göz yoran olaylardan kaçınmak için hep dikkatiniz üst seviyede olmalı. Uzun yolculukların en önemli sorunu bu tip dalgınlıklardır.
 6. Kendinizden başka araçlara güvenmemek en önemlisidir. “Nasıl olsa durur”, “şimdi duracak” ve “ben geçerim”, “gaz verirsem geçerim” diye düşünmemeniz gerekiyor. Bu şekilde oluşacak kazaların %50’sini engellersiniz.
 7. Trafikte görünmediğinizi düşünerek hafifçe korna çalarak kendinizi belli etmeli, uzunlarınız ile onu desteklemelisiniz.
 8. Büyük araçların çok yakınından geçmediğiniz sürece onların kör noktasında kalmaz ve kazaları en aza indirirsiniz.
 9. Lastiklerinize ve motosiklet bakımınıza dikkat etmelisiniz, Bunu zaten yapmalısınız, söylememe bile gerek yok. Aşınmış lastikler virajlarda, bakımsız motosiklet yolda size tehlike oluşturur.
 10. Grup şeklinde gidilen turlarda kaza hep yanlış sürüş yüzünden olur. Fermuar düzeni denilen sürüş şekli ise en tedbirli sürüş şeklidir ama  fermuar şeklinde sürüşte öndeki sürücü ile mesafeyi az tutmak kazaya neden olmaktadır.
 11. Uzun yolculuklarda yolun sonuna yaklaştıkça hızı artırmak kaza yaşamanıza neden olur. Dikkatsizliği artırır.
 12. 60 km üstündeki her hız hızlıdır ama 60km hızla ile de kaza yapılınca sakat kalınabilir, hatta ölünebilir.
 13. Kavşak kazaları ülkemizin çok yaşanan kazalarındandır. Yolun kime ait olduğunu tabelalar ile anlarız, bazıları ise hep hakkın kendinde olduğunu sanmaktadır.
 14. Dörtyollar veya daha fazla geçişin olduğu yollar çokça kazaya neden olur. Bu gibi yollardan geçerken 3 kere bakarak dikkat ederseniz bu şekilde %20 kazadan daha fazla kurtulma şansınız olacaktır.
 15. Trafik ışıklarına uymayanlar bu ülkede çok fazladır. Kuralları kendine göre anlayanlar için ışıklar hep yeşildir. O yüzden siz geçişlerde bu kurallara uymayanlara göre dikkatli olmanız gereklidir.
 16. Son olarak, sonunu görmediğiniz viraja yaklaşırken mutlaka girmeden önce hızınızı azaltın, virajdaki hatalar çok fazla kazaya neden olmaktadır.

iyi sürüşler, mutlaka eğitim alın

Diğer önemli sürüş bilgilerini inceleyin

 

En son olarak iyi bir giyim, ekipman seçtiğinizden ve kaza yapsanız dahi çok az zarar ile kurtulacağınızdan kısaca bahsedeceğim. Kaskınız fiber veya trikompozit yapıda olsun ama yinede çok güvenip hız yapmayın, çünkü ölümsüz değiliz. Montunuz yazlık bile olsa 3 temel korumayı içermelidir. Dirsek, omuz ve sırt koruması mutlaka iyi olmalıdır. Kumaşı deri olanlar daha iyidir.

Eldiven 4 temel korumayı içermelidir. Yumruk, eklem, bilek ve parmak korumaları iyi olmalı, deri olursa daha iyi koruyacağı bilinmelidir. Pantolon ise sürtünmeye dayanıklı, diz ve kalça koruması olmalıdır. Bot ise 3 temel korumayı içermelidir. Burun, topuk ve bilek koruması olmalıdır.

Evet, şimdi kaza yapmamak için daha fazla bilgiye sahipsiniz, yorumlarınızı ve bir like’ınızı alırım.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir