Motosiklet Kaskı Satın Alma Rehberi

by motosiklet
8 ay ago
64 Views

Motosiklet Kaskı Satın Alma Rehberi

Motosiklet tutkunlarının güvenliği için en önemli etkenlerden biri olan motosiklet kaskları; motor tutkunları için yasal bir zorunluluk olmanın ötesinde bir tarz unsuru. Birbirinden şık ve gösterişli motor kaskı modelleri de göz önünde bulundurulunca, işin moda boyutunun da olduğu gerçeğini inkar edemeyiz. Bu bağlamda oldukça geniş bir kategori olan motosiklet kaskları arasında her ihtiyaca yönelik seçenek bulmak mümkün.

Önceliği güvenlik olanların tercih edebilecekleri dayanımları yüksek olan modellerin yanı sıra daha çok tarz odaklı kullanıcılara hitap eden seçenekler de mevcut. Özellikle son zamanların trendleri arasında yer alan klasik ve Retro kask modelleri kullanıcıların beğenisini en çok kazanan modeller arasında yer alıyor. Bunun gibi birçok kask modeli mevcut, fakat biz modellere geçmeden önce kaskların önemi ve işlevinden bahsedeceğiz.

Motosiklet Kaskı Kullanmak Neden Önemli?

Motosiklet kaskı neden önemli sorusuna verilecek en geçerli yanıt sürücü güvenliği olacaktır. Kullanışlı ve hızlı oldukları kadar riskli de araçlar olan motosikletler, sürücünün denge unsurunun en kritik olduğu araçlardır. Bu noktada sürücü ve motosiklet güvenliği için kask kullanımı hayati önem taşır. Kasklar, riskli durumlarda sürtünme ve darbe gibi dışarıdan gelebilecek fiziksel etkenlere karşı korur. Bunun yanı sıra sürücülerin kaza esnasında yanma ve yüksek ısı gibi risklere maruz kalma ihtimalini de düşürür.

İşlevsel Kask Özellikleri

Her ne kadar motosiklet kasklarını tarzlarına ve modellerine göre sınıflındırsak da hepsinde de önemli olan kriterin kask işlevselliği olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yukarıda sıraladığımız güvenlik unsurları haricinde kaskın işlevselliği açısından konfor oldukça önemlidir. Özellikle iç astarı özel olarak tasarlanmış olan kask modelleri, sürüş esnasında daha konforlu bir deneyim vaat ederler. Aynı şekilde kaskların görme ve işitme duyuları açısından engel teşkil etmeyecek tasarımlara sahip olmaları da önemlidir.

Kask Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Motosiklet kask modelleri arasında oldukça çeşitli alternatif seçenekler mevcut. Fakat bazı özellikler hem işlevsellik ve güvenlik hem de kullanım açısından oldukça kritik. Bu bilgiler dahilinde kasklar modeli satın almayı planlayan kullanıcıların, modelleri değerlendirirken şu etkenlere dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz:

Kask İçi Astar ve Pedler

Kaskın iç pedleri ve astarı, özellikle konfor açısından kasklarda olması gereken en önemli özellikler arasında yer alıyor. Kask içi pedler ve astar yapısını test etmek için kask almadan önce değerlendirmeniz, kaskın kafa yapınıza olan uyumunu anlamanıza yardım edecektir. Bu bağlamda, iç astarı ve ped düzeni kaskın sürüş esnasında nefes alabilmesi ve sürücünün konforu açısından oldukça önemlidir.

Dış Kabuk

Genel olarak fiberglas gibi malzemelerden üretilen kaskların dış kabukları; darbelere ve sürtünmelere karşı dayanıklı yapıda olmalıdırlar. Tek parça halinde üretilen dış kabuklarda polikarbon malzemeler daha hafif yapıdayken fiberglas malzemelerin sürtünme karşı etkenlere karşı direnci daha sağlamdır.

Kilit ve Güvenlik Sistemleri

Kilit ve güvenlik sistemleri, sürüş esnasında kaskın sabitlenmesine olanak veren sistemlerdir. Ekstrem durumlarla karşılaşıldığında kaskın kafadan çıkmaması için oldukça önemlidir.

Güneş Vizörü

Güneş vizörü, kaskın önünde bulunan bir aparattır. Açık havalarda güneş ışınlarının görüş açısını etkilemesi, trafik kazalarının en önemli sebepleri arasında yer alır. Bu noktada, kask alırken sahip oldukları güneş vizörlerinin ergonomikliğini de test edebilirsiniz.

Not: Kasksız çıkmayın

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir