Motosiklet hırsızlığına karşı 13 altın kural

by motosiklet
5 sene ago
98 Views

İşte Motosiklet hırsızlığına karşı 13 altın kural

1. Motorunuzu herhangi bir yere park etmeyin!
Park yeri motosikletinizin kaderidir. Issız bir yerde bırakmayın, kalabalık, motosikletlerin olduğu yerleri tercih edin. Motosikletler için ayrılan park yerleri varsa orayı tercih edin. Issız ve bir sinemaya ait park yeri en tehlikelisidir. Hırsız seans bitinceye kadar motorunuzu çoktan götürmüş olacaktır.

2. Yeni ve Pahalı motosikletler için öneri
Motorunuzu iki farklı kilit ile güvenliğe alın; disk kilidi ve asma kilit olabilir. Profesyonel hırsızlar da belirli bir kilit tipinde uzmanlaşır. Çift kilit sistemi kullanmanız hırsızı caydırıcı olabilir. Bir disk kilidi ve bir zincir kilidiniz olsun.

3. Uzun süreli park halinde üzerini örterek motorunuzu gizleyin!
Motor örtüsü hava koşullarından hem de hırsızlıktan korunmanızı sağlar. Motoru branda ile gizlerken örtününde çalınmaması için aşağıdan bağlı modelleri seçin.

4. Motosikletinizi sadece gidon kilidi ile asla bırakmayın!
Her ilave kilit hırsız için ayrı bir zaman kaybı anlamına gelir. Çift kilit kullanın

5. İlave kilitler farklı kalite ve fiyatlara sahiptir.
Kilit ya da zinciri açmak için harcayacağı sürenin artması ise hırsızın yakalanma riskini artırır. Bilinen kilit markalarından almamaya çalışın. Tanımsız, az rastlanan kilit gövdesi veya görüntüsü olması, hırsızda bu açılmaz şimdi fikri oluştursun.

6. Motorunuzu sabit bir nesneye bağlayın.
Asma kilitler ya da kilit ve zincir kombinasyonları ile sabit bir nesneye bağlamanız iterek ya da taşınarak çalınmasını engeller.

7. Sabit bir nesneye yerine birden çok motoru uzun bir zincire bağlayabilirsiniz.
En ağır motoru orta ayağa kaldırın diğerlerini bunun yanına sıralayın ve aynı zincirle hepsini birleştirin.

8. Etkili alarm cihazları kullanın
Motorunuzu görebilecek mesafede değilseniz bu tür cihazlar oldukça işinize yarayacaktır. 100 dB ses veren veya daha yukarı ses gürültüsü verenleri tercih edin.

9. Alarm cihazı ve immobilizer hırsızlık eylemi başladıktan sonra devreye girer, nitelikli kilit ve zincirler bunu engeller.
Profesyonel hırsızlar kilide bakar bakmaz bununla uğraşmaya değip değmeyeceği konusunda karar verirler.

10. Profesyonel hırsızlar demir kesme makası ve testerelerin yanısıra birçok kilidi kolayca açabilecekleri özel aletler kullanır.
Tubular silindir anahtarlara sahip birçok kilitler küçük bir özel anahtar yardımıyla bu kilitler kolayca açılır, bu kilitlerden uzak durun!

11. Nitelikli kilitleme sistemleri kullanılmalıdır!
Kilitleme sistemlerinde İsveç’te SSF, Fransa’da N, FFMC ya da SRF, Hollanda’da ART, Danimarka’da VAREFAKTA uluslararası kabul gören test kuruluşlarıdır. Ürün ambalajı üzerinde bu kuruşların ne kadar fazla amblemi varsa, daha fazla güvenli olduğu söylenebilir.

12. Soğuk spreyler ile kilit kırmak!
Buz spreyi ile basit çelikler bir darbeyle paramparça olabilir, kalitesi ambalajda belirtilmiş olan ürünü kullanın. Çelik alaşımlar daha iyi ve daha dayanıklı olarak kabul ediliyor.

13. Göze çarpan yeni motosikletler hırsızların ilgisini çeker! Örtü ile bu ilgiyi biraz azaltabilirsiniz.

motorcycle branda ile ilgili görsel sonucu

Etiketler: , ,

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Motorcu Çocuk

Spor kask önerisi istiyorum, 1000 tl bütçem var